تازه‌های خورشید

دیدار صمیمی دوستان خورشید با خانم خاوازی (مدیرعامل شرکت آدران رایانه)

صبح سرد و زمستانی روز نهم دی‌ماه، سه نفر از خورشیدی‌ها (سما، اعظم و ریحانه) گرمای پذیرایی و مهمان‌نوازی را در حضور خانم خاوازی تجربه کردند. این نشست سه ساعته که در فضایی صمیمی و دوستانه برگزار شد با استقبال گرم خانم خاوازی آغاز و با همراهی و بدرقه‌ی دوستانه‌شان تا دم در خروجی به پایان رسید. طعم شیرین و لذت‌بخش خوراکی‌های بیرجندی‌ خانم خاوازی آغازگر صحبت‌های بچه‌ها با ایشان بود که لذت همصحبتی و کسب تجربه از اندوخته‌ها و دانسته‌های ایشان، آن را دوچندان می‌کرد.

خانم خاوازی مدیرعامل شرکت آدران رایانه‌ است که ما قبلا مصاحبه‌‌ با ایشان را در وب‌سایت خورشید دیده‌ایم. سما در مطلبی که در وبلاگ خورشید منتشر کرده است ایشان را این‌گونه توصیف می‌کند: «خانم خاوازی شخصیت دلنشینی دارند از اون خانم‌های مهربان و زیبا که همه چی را با هم دارند و در کارهاشون توازن برقراره. تعبیر من از شخصیت این بانوی ایرانی اینه که یکنفری سوار یه الاکلنگ هستند که هر دوطرف را خودشون متعادل اداره می کنند».

سما و اعظم، که گزارش این جلسه‌ی سه ساعت و نیمه را برای ما نوشته‌ و ارسال کرده‌اند از آن‌چه دیده‌اند برای ما می‌گویند:

دیدار ساعت ۱۰ صبح و در دفتر کار خانم خاوازی در شرکت آدران رایانه انجام شد، دفتری که پر از نمونه‌های کیوسک‌های تولیدی شرکت‌شان بود. خانم خاوازی از اولین تجربه‌ی کارآفرینی‌شان در شرکت نداپرداز برای‌مان گفت که از اعضای اصلی موسسین و هیات مدیره‌ی آن بودند. شاید کمتر کسی بداند که ایده‌ی تلفن گویا، همچون ندای قرآن و ... در دهه‌ی هفتاد در ایران، برای اولین بار توسط ایشان و شرکایشان ارائه شده است. البته در نهایت، بعد از جدایی از شرکت نداپرداز، شرکت دیگری را با ایده‌ای جدید تاسیس کردند: شرکت آدران رایانه با ایده‌ی ساخت انواع کیوسک‌های ارائه‌ی خدمات بانکی و الکترونیکی.‌ شرکتی که ایشان همچنان مدیریت آن را به عهده دارند و نیز هم‌اکنون از شرکت‌های برتر در این زمینه‌ است.

مساله‌ای که در صحبت‌های ما با ایشان قابل توجه بود این‌که خانم خاوازی به دور از تعصب با مسائل برخورد می‌کنند و بر این باورند که هر فردی با هر طرز تفکری قابل احترام است، و همین ویژگی‌ایشان است که باعث شده با افراد متفاوتی و با تفکرات مختلف در ارتباط بوده و با آن‌ها تعامل داشته باشد. در صحبت با ایشان، چندین نکته‌ی قابل توجه وجود داشت:

- این‌که باید از تعصب بی‌جا دوری کرد، امری که به اعتقاد ایشان باعث می‌شود به فراموشی سپرده شوید.
- این‌که نباید غرور بیش از حد داشت چرا که آن حجاب و مانع دیدن نواقص خود و معایب محصولِ خود می‌شود، که خود در نهایت موجب شکست است.
- و این‌که استفاده از روابط نه‌تنها مذموم نیست که می‌تواند باعث پیشرفت کار شود از آن‌جهت که می‌توان بار سنگین مسئولیت‌های کارآفرینی را با دشواری کمتر و با صرف هزینه‌ی به مراتب کمتری به دوش کشید.

نکته‌ی بسیار قابل تاملی که در این دیدار به آن اشاره شد نتایج پژوهشی در مورد زنان کارآفرین بود که در دانشگاه شهید بهشتی انجام شده است: این‌که زنان در مرحله ایده‌پردازی و آغاز فعالیت کارآفرینی خود، بسیار خوب قدم بر می‌دارند که از خصیصه‌ی مسئولیت پذیری شدید آنان نشات می گیرد؛ اما در مرحله رشد و توسعه فعالیت خود دچار مشکل می شوند که با بهره‌گیری از تجربیات آقایان در این برهه شاید بتوان این نقیصه را رفع کرد.
خانم خاوازی به این نکته‌ی الهام بخش اشاره کردند که در صورت داشتن هدف و برنامه ریزی و اقدام برای آرمان خود، حتی اگر راه رسیدن به هدف برای ما کاملا مشخص و واضح نباشد، خداوند افراد و اتفاقاتی را کاملا تصادفی در میان راه قرار می‌دهد که باعث پیشرفت کار خواهد شد و به گفته‌ی ایشان این تخصص خداوند است و اذعان کردند که به کرات این اتفاق در زندگی شغلی‌شان رخ داده است.

بعد از شنیدن صحبت‌ها و خاطرات خانم خاوازی، خورشیدی‌ها خودشان را معرفی کرده و ایده کاری‌شان را با ایشان در میان نهادند که بسیار مورد استقبال ایشان واقع شد. نظر خانم خاوازی این بود که ایده ها بسیار خوب هستند و همچنین با دلگرمی دادن به بچه‌ها و توصیه‌ به آن‌ها، باعث القای انرژی مثبت به دوستان می‌شدند، که بسیار مفید و ارزشمند بود. نکته‌ی بسیار مثبت دیگری که باعث دلگرمی دوستان می‌شد این بود که ایشان پس از شنیدن ایده‌های دوستان، آن‌ها را کاملا راهنمایی کرده و حتی ایده‌های تکمیلی خودشان برای بهبود کار را به دوستان پیشنهاد دادند.

ساعت از یک بعد‌ از ‌ظهر گذشته‌ است که این جلسه‌ی بسیار صمیانه و آموزنده به انتها نزدیک می‌شود؛ و پایان‌بخش شیرین آن نیز هدیه‌ی خانم خاوازی به خورشیدی‌هاست: کتابچه پندآموزی به نام «رژه واژه‌ها». از ایشان صمیمانه سپاسگزاریم.

خورشید نیز از خانم خاوازی که پذیرای گرم دوستان بودند، و نیز از خورشیدی‌های عزیز که در این جلسه حضور پیدا کردند و زحمت ارسال گزارش را به عهده گرفتند، بسیار سپاسگزار است.

برای ارسال نظر ثبت‌نام کنید یا با نام کاربری‌‌تان وارد شوید