راه حل بیابید

چگونه برای کسب و‌کار نوپای خود سرمایه جذب کنید

راهنمای جذب سرمایه برای شروع کار
در این سری از مقالات قصد داریم کارآفرینان را با رایج‌ترین روش‌های جذب سرمایه و جزئیات سرمایه‌گذاری آشنا کنیم. در اولین مقاله به معرفی مراکز رشد پرداخته‌ایم که علاوه بر سرمایه، امکانات و خدمات دیگری نیز مانند شبکه ارتباطی برای رشد و پرورش کسب و‌کارهای نوپا فراهم می‌کنند.

مرکز رشد یا انکوباتور

مراکز رشد یا انکوباتور‌ها، موسساتی هستند که برای حمایت از کسب و‌کار‌های نوپا از طریق ارائه خدمات، مکان فیزیکی، و تسهیلات مشترک، به رشد و موفقیت آن‌ها کمک می‌کنند. مرکز رشد یا incubator در اصل به دستگاه صنعتی گفته می‌شود که گرمای لازم برای تبدیل تخم‌مرغ به جوجه را فراهم می‌کند. همچنین به دستگاهی گفته می‌شود که با ایجاد گرمای لازم، زمینه را برای ادامه حیات نوزادان زودرس پس از تولد فراهم می‌کند. در ادبیات کارآفرینی، انکوباتورها یا مراکز رشد، مراکزی هستند که برای پرورش یا ایجاد کسب و کارهای کوچک ایجاد می‌شوند. بهره‌گیری از خدمات این مراکز رشد، احتمال پیشرفت و موفقیت کسب و‌کار‌های نوپا را به صورت قابل توجهی افزایش می‌دهد. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که ۸۷ درصد استارت آپ‌هایی که برنامه‌های مراکز رشد را با موفقیت به پایان رساندند در دنیای کسب و کار باقی ماندند، در‌حالی که در مجموع تنها ۴۴ درصد استارت آپ به سرانجام می‌رسند. این مراکز در کشور‌هایی مثل آمریکا و ژاپن بسیار فعال هستند. ایران نیز از معدود کشور‌هایی است که تعداد قابل توجهی انکوباتور یا مرکز رشد در آن تاسیس شده است، به خصوص در محیط دانشگاهی.

مزیت اصلی این مراکز تمرکز بر روی کسب‌و‌کار‌هایی است که در مراحل پیش از راه‌اندازی یا مراحل ابتدایی راه‌اندازی هستند، و هدایت این کسب و‌کار‌ها در تبدیل خلاقیت‌ها و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی به محصولات قابل ارایه به بازار. در این مراکز چندین کسب و‌کار مختلف از امکاناتی مانند فضای اداری، کارگاه، تجهیزات، مشاوره راهبردی و منابع مالی به طور مشترک استفاده می‌کنند. از اهداف اصلی کارآفرینانی که به این مراکز می‌پیوندند، بهره‌گیری از شبکه ارتباطات و منابع مالی است که این مراکز به طور مستقیم یا غیر‌مستقیم در اختیار آنها می‌گذارند. اکثر این مراکز شرایط دستیابی کارآفرینان به منابع سرمایه‌گذاری رسمی یا غیر رسمی را هموار می‌کنند.

مراکز رشد از پارک‌های علم و فناری و موسسات تحقیقاتی متفاوت هستند. بزرگترین تفاوت در این است که این مراکز به کسب و‌کار‌های نوپا یا اصطلاحا استارت آپ‌ها اختصاص داده شده‌اند و تمرکز اصلی آن‌ها بر روی حمایت از کارآفرینان و خلاقیت آنهاست . در صورتی که پارک‌های علم و فناری روی پروژه‌هایی با مقیاس بزرگ‌تر متمرکز هستند و خدمات خود را برای مراکز دولتی، دانشگاه‌ها و یا موسسات بزرگتر ارائه می‌کنند. اکثر پارک‌های علم و فناوری خدمات راهبردی به کسب و‌کارهای کوچک ارائه نمی‌دهند، اما بسیاری از آن‌ها پذیرای مراکز رشد به عنوان جزئی از ‌مجموعه خود هستند.

خدمات اصلی که در مراکز رشد ارائه می‌شوند:
کمک در زمینه اصول اولیه ایجاد کسب و‌کار
کمک در زمینه تشکیل شبکه ارتباطی
کمک در زمینه تبلیغات و بازاریابی
دسترسی به اینترنت پر‌سرعت
کمک در زمینه مدیریت امور مالی
کمک در زمینه مهارت‌های ارائه طرح
خدمات مشاوره راهبردی
ورود به شبکه ارتباطی افراد فعال در حوزه کارآفرینی
فراهم آوردن شرایط ارتباط با فرشتگان نجات و سرمایه‌گذاران خطر‌پذیر
فراهم آوردن شرایط ارتباط با شریکان بالقوه

مراکز رشد در دنیا انواع مختلفی دارند. این مراکز را معمولا با توجه به نوع فعالیتی که ارائه می‌دهند به چهار نوع تقسیم می‌کنند: مرکز رشد صنعتی، مرکز رشد دانشگاهی، مرکز رشد مجازی، و مرکز رشد بین‌المللی. در ایران اکثر مراکز رشدی که تاسیس شده‌اند، مراکز دانشگاهی هستند. مراکز رشد دانشگاهی با هدف کمک در استفاده تجاری از دانش فنی و حفظ حقوق مالکیت معنوی تأسیس می‌شوند و امکان استفاده از امکانات دانشگاهی مانند آزمایشگاه، کارگاه و کتابخانه را فراهم می‌کنند. در مراکز رشد دانشگاهی همچنین زمینه استفاده از نظرات و مشاوره تخصصی اعضای هیات علمی دانشگاه فراهم آورده شده است.

از جمله مراکز رشد که در چند سال اخیر در ایران فعالیت خود را آغاز کرده‌اند می‌توان به مرکزرشد فناوری اطلاعات و ارتباطات جهاددانشگاهی (رویش)، مرکز مجازی رشد کسب و کار، مرکز رشد جامع فناوری دانشگاه کاشان، مرکز رشد فناوری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان اشاره کرد.

به عنوان مثال مرکز رشد شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در توضیح حمایت‌های مالی خود آورده است:

«واحدهای فناور پذيرفته شده در دوره رشد، پس از امضاي قرار داد اسكان و استقرار به مدت ۳ سال مي توانند در فضاهاي پيش بيني شده در ساختمان هاي مراکز رشد شهرک يا به صورت without wall (در مكاني غير از ساختمانهای رسمی شهرک) مستقر شوند. اين مدت در صورت درخواست واحد و ارائه برنامه كاري مورد موافقت شوراي پذيرش و ارزيابي قابل تمديد مي باشد.
واحدهای فناور مستقر در دوره رشد مي توانند از اعتبارات تحقيقاتي و خدماتي بر اساس آيين نامه هاي مصوب و به شرح زير بهره مند شوند:
۱- اعتبار تحقيقاتي :
اعتبار تحقیقاتی به منظور حمایت از تکمیل پروژه ایده محوری واحدهای فناور و در دو سرفصل زیر تخصیص می یابد:
• پرسنلی
• غير پرسنلي شامل: خريد تجهيزات- خريد مواد مصرفي- ساخت و خدمات آزمايشگاهي و متفرقه
۲- اعتبار خدماتي:
اعتبار خدماتی در نظر گرفته شده برای هر واحد فناور، هزینه های مرتبط با موارد زیر را تا سقف مشخص و محدود پوشش می دهد:
• اسكان
• خدمات اطلاع رساني وفني- تخصصي
• خدمات پشتيباني عمومی
• خريد تجهيزات اداري
• امور بازاريابي (بروشور، سايت، کارت ویزیت، شركت در نمايشگاه)
• مشاوره (تخصصي، حقوقي، بازاريابي)»

در مقالات بعدی به جذب سرمایه از طریق فرشتگان نجات و سرمایه‌گذاران خطرپذیر خواهیم پرداخت.

در این زمینه بخوانید:
چگونه طرح کسب‌و‌کار را به سرمایه‌گذاران ارائه دهیم؟
نقطه سر به سر یا تساوی دخل و خرج

برای ارسال نظر ثبت‌نام کنید یا با نام کاربری‌‌تان وارد شوید