وبلاگ

یک گفتگوی موثر در اولین هفته دوره مقدماتی خورشید

خورشید خانوم
خورشید خانوم:

یکی از دانشجویان خورشید سوال این ماه نظرسنجی مدرسه خورشید را در یکی از فروم های هفته اول دوره مقدماتی به بحث گذاشته است. از آنجا که در این بحث گفتنی های جالب زیادی گفته شده، آن را برای همه اعضای خورشید به اشتراک گذاشته ایم. این گفتگو را دنبال کنید و نظر خودتان را با این عزیزان و سایر اعضای خورشید مطرح کنید.

دانشجوی اول بحث را اینگونه باز کرده است:
آیا حاضر هستید برای حمایت از یک کسب و کار کوچک در قبال کالا یا سرویسی بهای بیشتر از معمول بازار بپردازید؟ می خوام بدونم جواب شما چیست و چرا؟

جواب من بله است به این علت که در بازار ایران که متاسفانه کالاهای بی کیفیت چینی با قیمت های ارزان وارد می شوند در حالی که ارزش همان مبلغ ارزان را هم ندارند کارگاه های ما بسته می شوند و کارگرا و خیلی کار فرماها بی کار می شوند. فقط چون کارگری مثلا در چین ارزان تراست. من حاضرم برای کالایی ایرانی بهای بیشتری پرداخت کنم. در مورد خدمات تنها در صورتی مبلغ بیشتری پرداخت می کنم که خدمات با کیفیت بهتری دریافت کنم تجربه کاری من نشون داده هرچه کالا یا خدمات قیمتش ارزان تر باشد ولی کیفیت پایینی داشته باشد برای مدت کوتاهی در بازار مورد استقبال قرار می گیرید ولی کالا یا خدمات با کیفیت بهتر اگر نسبتا هم گران باشند، در بلند مدت جایگاه خودش را در بازار پیدا می کنند.

دانشجوی دوم: کیفیت به عنوان یک ویژگی کالا محسوب میشه و اگر در مورد کالایی کیفیت برام مهم باشه حاضرم بهاش رو بپردازم. اما متاسقانه خیلی از محصولات داخلی حتی کیفیت محصولات درجه آخر چینی رو هم ندارند و دلیلی نمی بینم صرف ایرانی بودنشون بهایی براشون بپردازم!
صنعت در ایران احتیاج به تحول اساسی داره امیدوارم روزی این اتفاق به دست ما خورشیدی ها عملی بشه! چرا که نه؟!

تسهیلگر دوره: در نگاه اول پاسخ من بله است. پرسش خیلی چیزها را مطرح نکرده. هیچ نشانه ای به ما نداده که با چه انگیزه ای قراره راغب باشیم که قیمت بیشتری برای کالا یا سرویس خاصی بدیم.
• آیا کسب و کار مال خواهر زادۀ تازه کار منه که اولین حرکتش به سوی کارآفرینیه؟ البته که ازش حمایت می کنم و قیمت بالاتری از قیمت معمول بازار را پرداخت می کنم.
• آیا این کسب و کار بخصوص نزدیک محل کار یا سکونت منه و مشابه آن در شعاع پنج کیلومتری وجود نداره؟ بله حاضرم بجای راندن یا پیاده رفتن پنج کیلومتر بهای بیشتری بپردازم برای راحتی خودم.
• آیا صرفا برای اجتناب کردن از خرید محصولات چینی در مقایسه با محصولات ساخت محلی حاضرم قیمت بالاتری بپردازم؟ ۹۰٪ بله. چونکه من هم از اشباع بازار با محصولات بنجول چینی خسته شدم. ولی می گم نود درصد چون محصولات محلی هم امکان داره که خیلی بی کیفیت باشند و بنابراین حدی داره ولی بله.
• اگر محصول مورد نظر از بقیه محصولات مشابه و در دسترس کیفیتش بهتر باشه باز هم قاعدتا بله اگر کیفیت بالاتر محصول ما برای من ارزش مضاعفی داشته باشه. مثلا پیراهن کتان خالص در مقایسه با پیراهن الیاف مصنوعی (پلی استر مثلا)
• آیا قیمتش بیخودی بیشتر از قیمت معموله و من هم رابطه ای با صاحبکار ندارم و مشابه آن کالا یا سرویس در نزدیکی من موجوده؟ خیر- قیمت بیشتر را نمی پردازم.

قسمت دوم
عکس: ‌Birdfarm

نظرات

نارنج
نارنج:

خیلی جالبه. امیدوارم زودتر بقیه ش رو هم اینجا به اشتراک بگذارید

مهری محقق فر
مهری محقق فر:

ببینید در سوال دوستمون نیومده که در مقایسه با محصولات چینی آیا حاضرید محصول ایرانی خریداری کنید؟بلکه تمرکز ایشان "برای حمایت از یک کسب و کار کوچک"بوده..لذا صادقاته باید عرض کنم که حتی اگر کسب و کار متعلق به اقوامم هم باشد نهایتا2-3 بار اینکار را میکنم که از نظر اخلاقی دینم را ادا کرده باشم ولی بعد از اون مطمئنا اینکار را نمیکنم چون تصورم این هست که کسی که کسب و کاری را شروع میکنه باید خودش براش مزیت رقابتی ایجاد کنه و فاکتور "خرید غیر منطقی و همیشگی اقوام!!"از مزیتهای رقابتی هیج کسب و کاری نیست.
حتی اگر آدم خیلی لارژی باشم جهت حمایت از یک کسب و کار کوچک سعی میکنم از مزیت های رقابتی بازار همون محصول که مال دیگران هست و برام جذابیت داشته ایده های خاص را براش ارائه بدم.

hhaghighat
hhaghighat:

سلام به نظر من نحوه قیمت گذاری باید صحیح باشد.
من نظر خانم محققی فر را قبول دارم. شما مثال چین را بیان کرده اید من برایتان مثال یک کشور دیگر را بیان می کنم.

ما کشوری به اسم ترکیه می شناسیم که 70 الی 80 درصد مواد و الیاف پارچه را از ایران می خرد. هزینه سوخت در ترکیه بسیار گرانتر از ماست و همچنین هزینه دستمزد کارگر اما قیمت تمام شده از ایران پائین تر است .

پس قیمت گذاری باید مورد بررسی قرار بگیرد.
موفق باشید.

سما
سما:

مبحث خوبی باز شده دست خورشیدیهای دوره مقدماتی درد نکنه .
من جوابم به نظرسنجی مثبت بود ولی در رابطه با نکاتی که تسهیلگر فرمودن من با این قسمت فامیلیش موافق نیستم چون اگر غریبه هم باشه بتونم حمایت می کنم .ولی با بخش اخر صحبتهاشون موافقم اونم دلیل بالا بودن قیمته چون اگر بی دلیل باشه اصلا منطقی نیست که ازایشون حمایت بشه.

sfrezaei
sfrezaei:

با سلام و احترام
درمورد اینکه آیا حاضریم مبلغ زیادی را برای حمایت از کسب وکار بپردازیم؟!به استحضار می رسانم که در بازار رقابتی و درآمد ثابت اکثریت اقشار جامعه و اینکه کالای تولیدی یا خدمات آ کسب و کار جزء کدام اقلام سبد خانوار است آیا کالای ضروری یا مصرفی است یا کالای لوکس می باشدخوب این دسته بندی را در نظر بگیرید و حالا به این توجه کنیم که در قبال چه مزیتی می خواهیم پول زیادی پرداخت کنیم .
من به عنوان یک مشتری که درآمد محدودی دارم و می خواهم کالایی را خریداری کنیم اگر این کالا جزء کالای مصرفی و ضروری برای زندگی ام باشد در این صورت حاضر هستم برای کیفیت بالای آن کالا قیمت بالاتری را پرداخت کنم اما برای کالای غیر ضرروری و لوکس نه ، بنابراین پاسخ گویی به این سوال به شرایط کالا و میزان درآمد خانوار و بازار موجود دارد.
با تشکر:
ساناز رضایی