وبلاگ

کالای ضروری یا مارک پرستی؟

خورشید خانوم
خورشید خانوم:

در قسمت اول و دوم، بحث دانشجویان و تسهیلگر خورشید و همچنین نظرات اعضای خورشید را درباره سوال «آیا حاضر هستید برای حمایت از یک کسب و کار کوچک در قبال کالا یا سرویسی بهای بیشتر از معمول بازار بپردازید؟ می خوام بدونم جواب شما چیست و چرا؟» خواندید. در ادامه نظرات دانشجویان ششم و هفتم شرکت کننده در این بحث را دنبال کنید:

دانشجوی ششم: من معتقدم اول باید ارزیابی کرد که این خدمت و کالا چند در صد در زندگی من ضروریست. مثلا آیا جزو کالاها و خدماتیست که هر روزه به آن نیازمندم؟ بعد در کدام اولویت میان کالاهای ضروریست؟ آیا حاضرم بهایی بپردازم تا به کار مهمتر از آن بپردازم؟ برای مثال اگر خرید از سوپر برایم وقت گیر است و با دادن بهایی جزیی کارم انجام می شود حتما اقدام می کنم ولی برای کارواش در منزل که به تازگی به تبلیغاتش برخوردم و بسیار هزینه برتر از اقدام حضوری می باشد ترجیح می دهم یک روز صبح زودتر از خواب بیدارشوم و راس ساعت هفت و یا زودتر نفر اول صف کارواش باشم چون هرروز کارواش نمی روم ولی معمولا خریدهای سوپر چند روز یا روزانه اتفاق می افتد لذا معتقدم باید دید این کسب و کار و خدمات جزو کالا وخدمات ضروریست یا لوکس و ما جزو کدام طبقه ایم و کدامیک برایمان در اولویت است.

دانشجوی هفتم: همیشه اینطور فکر می کردم که با پرداخت مبلغ بیشتر کالایی با کیفیت بهتر می تونم بخرم در حالیکه همیشه این طرز فکرم مورد انتقاد اطرافیانم بود اما بعد از اینکه چندین بار بهم ثابت شد که الزما کالا با قیمت بالاتر کیفیت بهتری نداره دیگه دست از این طرز فکر برداشتم.
به نظرم امروزه ایرانیها خیلی بیش از حد مارک پرست شدند ( بیشتر در زمینه کیف و کفش و پوشاک)، چند وقت پیش گزارشی از تلویزیون ایران پخش شد که کالایی را با کیفیت یکسان یکی با مارک ایرانی و قیمت پایین تر و دیگری با مارک خارجی و سه برابر قیمت در مغازه ای به مشتری ارائه می شد ... متاسفانه ۹۰٪ مشتری ها کالا با مارک خارجی را انتخاب کردند در حالیکه هر دو کالا دقیقا با همان شکل و همان کیفیت بودند. و جالب اینجاست که بیشتر کالاهایی که در ایران به عنوان مارک دار به مشتری ارائه میشه دوخت ایران یا فوقش ترکیه است.
در پاسخ به سوالت دوست عزیز من فقط به کیفیت نگاه می کنم اگر خوشم اومد قیمتش برام فرقی نمی کنه.

به نظرتان این بحث چطور بود؟ نظر خودتان را به این بحث اضافه کنید.

برای ارسال نظر ثبت‌نام کنید یا با نام کاربری‌‌تان وارد شوید