وبلاگ

چطور با اعتماد به نفس به نظر بیاییم؟

خورشید خانوم
خورشید خانوم:
چه سعی دارید نظر سرمایه‌گذاران بالقوه‌ را جلب کنید و یا در یک جلسه میان همکاران پرزنتیشن ارائه دهید، باید بتوانید اعتماد به نفس‌ خودتان را بروز دهید. اطمینان به نفس به دیگران نشان می‌دهد که به ایده تجاری‌تان باور دارید و کمک می‌کند که بتوانید این ایده‌ها را به نحو موثری منتقل کنید.

چه سعی دارید نظر سرمایه‌گذاران بالقوه‌ را جلب کنید و یا در یک جلسه میان همکاران پرزنتیشن ارائه دهید، باید بتوانید اعتماد به نفس‌ خودتان را بروز دهید. اطمینان به نفس به دیگران نشان می‌دهد که به ایده تجاری‌تان باور دارید و کمک می‌کند که بتوانید این ایده‌ها را به نحو موثری منتقل کنید.

از برخی جهات، نحوه ارائه ایده‌تان از خود ایده مهم تر است. بلیک ایستمن (Blake Eastman)، یک کارآفرین زنجیره‌ای و موسس گروه نانوربیال (Nonverbal Group)، یک شرکت ارائه مشاوره واقع در منهتن، نیویورک، که کلاس‌هایی در زمینه زبان بدن به مدیران کسب‌وکارها ارائه می‌دهد، می‌گوید، «انرژی عاطفی و آنچه که بدون استفاده از زبان بیان می‌شود از محتوا مهم‌تر است.» «سرمایه‌گذاران در مورد سرمایه‌گذاری بر روی افراد سخن می‌گویند، نه سرمایه‌گذاری بر روی ایده‌ها.»
یاد‌گرفتن اینکه چطور با اطمینان به نظر برسید در هماهنگ و متجانس بودن خلاصه می‌شود، به این مفهوم که باید ظاهر و صدایتان با آنچه که می‌گویید هماهنگ باشد. برای مثال، اگر دارید در مورد هیجان‌انگیزترین خصوصیت محصولتان صحبت می‌کنید، باید قیافه‌تان جسور، صدایتان پر‌انرژی و بدنتان هم درگیر باشد. با بی‌قراری و زل زدن به زمین ناهماهنگ به نظر خواهید رسید.
ایستمن بر این باوراست که «تناسب، یعنی داشتن این توانایی که به آنچه می‌گویید، حقیقتا باور داشته باشید.» به این برمی‌گردد که کاملا، از نظر احساسی و فکری، درگیر پیامی باشید که می‌خواهید منتقل کنید.  جمع کردن اینها در زمان ارائه یک پرزنتیشن مهم با مخاطرات بالا می‌تواند دشوار باشد، اما شما می‌توانید به‌طور خودآگاه و ارادی با آگاهی و تمرین این مهارت را یاد بگیرید.

این نکته‌ها را امتحان کنید تا به شما کمک کنند به نظر مطمئن‌تر برسید (و احساس اطمینان بیشتری هم داشته باشید.)

۱- هنگام تمرین کردن از خودتان فیلم بگیرید.
تماشای نحوه اجرای خودتان ساده‌ترین راه برای شناخت بخش‌هایی است که نیاز به بهتر شدن دارند. ایستمن می‌گوید، «تحلیل و تجزیه ویدیو به شما نشان می‌دهد که چه زمانی هارمونی و هماهنگی کامل ندارید.»
وقتی که ویدیوی خودتان را نگاه می‌کنید، دنبال لحظاتی بگردید که به نظر ناشی می‌رسید و یا قانع‌کننده نیستید. توجه کنید که آیا ارتباط چشمی خود را قطع می‌کنید، در ضمن حواستان به اشتیاقی که در صدا و اندامتان هم هست باشد. سعی کنید به یاد بیاورید که در آن لحظاتی که اجرای ضعیف‌تری داشتید، به چه چیزی فکر می‌کردید و چه احساسی داشتید، مقابله با هرگونه تردید و یا اضطراب به شما کمک می‌کند که بر آنها غلبه کنید.

۲- از حفظ صحبت کنید.
خواندن و درگیر شدن در جزئیاتی که در یاد‌داشت‌هایتان نوشته اید، در زمانی که دارید یک ایده را ارائه می‌دهید، می‌تواند باعث شود به سادگی شوق و اشتیاق‌تان را از دست بدهید. برای اینکه با اعتماد به نفس به نظر برسید، از پاورپوینت (PowerPoint) و یاد‌داشت‌هایتان جدا شوید. ایستمن می‌گوید که «صدا باید از احساستان بیاید. تاثیرگذارترین روش این است که از صمیم قلب صحبت‌ ‌کنید.»
تصور کنید در یک رستوران نشسته اید و دارید به دوستتان در مورد کسب‌وکارتان و اینکه چرا اهمیت دارد، توضیح می‌دهید. ایستمن می‌گوید، «اعتقاد و باورتان به محصول را نشان دهید.» این انرژی عاطفی مطمئن‌تر به نظر می‌آید و به دیگران هم شوق و انگیزه می‌دهد تا به آنچه که شما انجام می‌دهید باور داشته باشند.

۳- احساساتتان را با زبان بدنتان هماهنگ کنید.
ایستمن می‌‌گوید « وقتی که پای قانع کردن دیگران در میان باشد، حرکت کردن بسیار مهم است. تحرکات فیزیکی که با پیامتان هماهنگ باشد، توجه دیگران را به شکل موثرتری جلب می‌کند و به نظر هم بیشتر قانع کننده می‌آید.»
وقتی که ایده‌ای را ارائه می‌دهید، صورت، دست‌ها و اعضای بدنتان را درگیر کنید تا در انتقال پیا‌متان به شما کمک کنند. اگر هیجان‌زده‌اید، می‌توانید قدم بزنید یا حرکات بیشتری انجام دهید. یا اگر دارید مشکلی را توضیح می‌دهید، ابروهایتان را در هم بکشید و صدایتان را بم‌تر و تاریک‌تر کنید. ایستمن می‌گوید «باید میان احساسات متفاوتی که بیان می‌کنید تفاوتی وجود داشته باشد.»

۴- بدون تردید عمل کنید.
وقتی که با دیگران صحبت می‌کنید، مصمم به نظر رسیدن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. «اطمینان در حرکت بین نقطه الف و ب بیان می‌شود» به این معنا که افرادی که اعتماد به نفس دارند، از زمانی که تصمیم به یک عمل می‌گیرند تا زمان انجام آن کار، هیچ تردیدی از خود بروز نمی‌دهند. تردید هم باعث می‌شود که تحرک کمتر شود و هم نشان از عدم اطمینان می‌دهد.
تمرین کنید تا بتوانید به طور مستمر حرکت کنید، و مچ‌ خودتان را در زمان‌های شک و تردید بگیرید. از خودتان بپرسید، بدترین اتفاقی که در صورت انجام این کار ممکن است بیفتد چیست؟ یا چه چیزی باعث می‌شود نامطمئن باشم؟ پاسخ به این سوالات به شما کمک می‌کند بر ملاحظاتتان غلبه کنید.

منبع مقاله: نشریه آنتروپرونور
منبع عکس

برای ارسال نظر ثبت‌نام کنید یا با نام کاربری‌‌تان وارد شوید