وبلاگ

پیشنهاد زنان کارآفرین برای غلبه بر ۷ مانع در مسیر حرفه‌ای

خورشید خانوم
خورشید خانوم:
در طول سا‌ل‌ها زنان برای اینکه در دنیای تجارت با مردان هم‌رده خود برابر شوند، تلاش بسیاری کرده‌اند. اما شکی نیست که حتی امروز هم زنان کارآفرین با چند مانع بزرگ روبرو هستند. ۷ نفر از زنان کارآفرین بزرگ‌ترین چالش‌هایی را که در دنیای مدرن با آن مواجه هستند، بیان می‌کنند و پیشنهاداتی هم برای غلبه بر آنها ارائه می‌دهند.

 

در طول سا‌ل‌ها زنان برای اینکه در دنیای تجارت با مردان هم‌رده خود برابر شوند، تلاش بسیاری کرده‌اند. اما شکی نیست که حتی امروز هم زنان کارآفرین با چند مانع بزرگ روبرو هستند. ۷ نفر از زنان کارآفرین بزرگ‌ترین چالش‌هایی را که در دنیای مدرن با آن مواجه هستند، بیان می‌کنند و پیشنهاداتی هم برای غلبه بر آنها ارائه می‌دهند.

استفاده از روابط
بزرگترین چالش‌ زنان کارآفرین این نیست که آنها نمی‌دانند داشتن یک شبکه ارتباطی و مشاوران قابل اعتماد چقدر اهمیت دارد. تقریبا در هر تلاشی برای کارآفرینی، معرفی شدن و ارتباط با افرادی که بتوانند به شما کمک کنند کار خود را شروع کنید، از نقش‌های کلیدی برای موفقیت به حساب می‌آید. اگر شما بتوانید از طریق معرفی یکی دوستانتان با کسی که بر مسند تصمیم گیری‌است ملاقات کنید،‌ به طور قطع آن جلسه را با اطلاعات ارزشمندی ترک می‌کنید. مردان همیشه هم بر اهمیت شبکه‌های ارتباطی قوی واقف بوده‌اند، هم آنها را شکل داده‌اند، شبکه‌هایی که در میان زن‌ها معروف به «باشگاه پسران» است. ما دیر به این بازی رسیدیم و باید به هم کمک کنیم تا «باشگاه‌‌های دختران» قدرتمندی تشکیل دهیم.(کارولین لیونارد، Carolyn Leonard)

قاطع و مصمم بودن
یکی از پیش‌نیازهای کارآفرین بودن این است که شما توانایی تصمیم گیری را در خودتان به بهترین نحو صیقل دهید. در طول زمانی که من به عنوان یک مدیرعامل کار کرده‌ام، یادگرفته‌ام که بتوانم به راحتی با اطلاعاتی که بی‌نقص هم نیست تصمیم بگیرم، در حالی که حواسم به دیدگاه‌های متفاوت هم باشد. توانایی اجتناب از «فلج‌شدن به خاطر تجزیه و تحلیل» خودش یک مانع بزرگ است، اما این مشکل نباید بهانه‌ای شود که از دیدگاه‌های متفاوت و متناقض چشم‌پوشی کنیم. (ایمی کوتاری، Amy Kothari)

دسترسی به بودجه
برای شروع و گسترش کسب‌وکار، زنان با موانع بیشتری از مردان مواجه هستند، مخصوصا وقتی به دریافت سرمایه می‌رسیم. با اینکه ممکن است قصدی در کار نباشد، اما آقایان بودجه را در اختیار کسانی که شبیه خودشان هستند قرار می‌دهند، و پیامدهای این‌کار همان‌قدر مضر است که اگر این کار مخرب عمدی بود. این کار را به تنهایی انجام ندهید. از منابع مختلفی، از جمله سایر موسسان، مشاوران حرفه‌ای مانند حسابداران و یا وکلا و گروه‌های مشاوره، مدیرعاملان، هیئت مشاوران و اعضای خانواده مشاوره بگیرید. (جری استنگل، Geri Stengel)

نداشتن الگو
زنان کارآفرین موفق بسیاری در سراسر دنیا هستند، اما کارآفرینان مرد پوشش خبری بیشتری دارند و بیشتر دیده می‌شوند. کدام یک ساده‌تر است: نام بردن سه کارآفرین زن موفق یا سه کارآفرین مرد موفق؟ خانم‌ها معمولا در بخش‌هایی که تجربه کاری و مهارتی و همین‌طور شبکه ارتباطی دارند شروع به راه‌اندازی کسب‌وکار می‌کنند. در صد پایین زنان در کسب‌وکارهای نوپا در بخش فن‌آوری تکنولوژی بیانگر تعداد پایین زنانی است که در این بخش کار می‌کنند. افزایش اشتغال زنان در فن‌آوری و دیگر بخش‌هایی که تحت سلطه مردان است، مانند ساخت‌وساز، حمل‌ونقل، و معدن باعث افزایش راه‌اندازی کسب‌وکار‌های نوپا توسط زنان در این بخش‌ها می‌شود. (روتا ایدیس،Ruta  Aidis)

توقع موفقیت در همه چیز
زنان شاغل با این توقع مواجه هستند که در تمام جنبه‌های زندگیشان موفق باشند. به طور معمول مردان را با اینکه چقدر در شغل خود موفق هستند قضاوت می‌کنیم، اما زنان با معیارهای متفاوتی از جمله اینکه چقدر در روابط خانوادگی و میان دوستان موفق هستند، ظاهرشان چقدر آراسته است، و اگر شاغل هستند در حرفه‌شان چقدر موفق هستند، قضاوت می‌شوند. پیدا کردن وقت کافی در طول روز برای همه اینها کار بسیار مشکلی است. پیشهاد من این است که ببینید چه چیزی واقعا برای خودتان مهم است، برای خودتان اهدافی تعیین کنید و برنامه‌ای برای رسیدن به این اهداف بریزید. در همین حال به یاد داشته باشید که در هر بخشی از زندگی، شما نمی‌توانید همه کار را با هم انجام دهید. برای همین هم مهم است که شما بر نکات مثبت و آنچه که در آن زمان دارید تمرکز کنید. (کریستین ویلر، Christine Wheeler)

مدیریت زمان
مدیریت زمان می‌تواند دستپاچه کننده باشد، طی زمانی که سعی دارید مهارت‌های تجاری خود را پرورش ‌دهید، ارتباطات خود را به صورت موثر برقرار کنید و منظم بمانید. هیچ‌کس به شما کتاب مرجع نخواهد داد، باید خودتان منظم باشید. به عنوان یک کارآفرین، شما عاشق کارتان هستید، برای همین اختصاص فرصتی برای استراحت، چالش برانگیز است. اما شما باید روی موارد مربوط به کسب‌وکارتان کار کنید نه اینکه همیشه در آنجا باشید و کار کنید. خستگی ناپذیر کار کنید و به افرادی انگیزه دهید که بخواهند برای شما کار انجام دهند. (میشل تاچستون، Michelle Touchstone)

ترس از موفقیت
یکی از بزرگترین چالش‌ها برای من به عنوان یک صاحب‌کار، گذشتن از ترس ناشی از موفقیت است که نمی‌گذارد قدم بعدی را بردارم. هر چقدر که کسب‌وکارم گسترش پیدا کرد و من هم تجربیات بیشتری بدست آوردم، متوجه شدم که موفقیت هم نکات منفی خودش را دارد. اکنون به جای اینکه صبر کنم تا بتوانم بر ترس‌هایم غلبه کنم، یاد گرفته‌ام که چطور آنها را بشناسم و مدیریتشان کنم و از این تجربیات برای بهتر شدن استفاده کنم. با خودتان مانند مالک یک کسب‌وکار برخورد کنید تا دیگران هم با شما همین‌طور برخورد کنند. برای احساس موفقیت کردن برای اجازه دیگران و یا تاییدشان صبر نکنید. فقط خود شما هستید که می‌توانید حق بدست آوردن موفقیت برای حرفه و یا کسب‌وکارتان را رقم بزنید. (جنیفر کنت، Jennifer Kent)

منبع مقاله و عکس:Mashable

 

نظرات

sahabe
sahabe:

خیلی عالی بود.

sara.sadegh
sara.sadegh:

بسیار زیبا بود