وبلاگ

پرورش گل و گیاه در پشت‌بام

soheila
soheila:
مصاحبه سهیلا، از فارغ‌التحصیلان دوره‌ مقدماتی کارآفرینی خورشید (پاییز ۹۳) را با رعنا فقیری، کارآفرینی که در زمینه پرورش گل و گیاه فعالیت می‌کند، بخوانید.

به نام یکتای بی همتا  

سوال: یک بیوگرافی در مورد خودتان بگویید؟
من رعنا فقیری هستم ،۵۲ سال دارم ومتاهل وخانه‌دار می‌باشم.

سوال:چه شرایطی باعث شد که یک کسب وکار راه بیندازید؟
مشکلات مالی! چند سال پیش همسرم بنگاه مشاور املاک داشت، البته الان هم داریم، اما در آن زمان از این طریق هیچ درآمدی نداشتیم. درواقع منبع مالی مطمئنی نبود. درآن شرایط پسرم از همسرش جدا شده بود و با نوه‌ام که ناشنوا است با ما زندگی می‌کرد، پسرم تصمیم می‌گیرد که با چند تا دوستانش یک کار شراکتی را شروع کنند، اما بعد مدتی به دلایل زیادی ورشکسته می‌شوند و پسرم از لحاظ مالی بسیار بدهکار می‌شود و مشکلات بسیاری از لحاظ قانونی برایش بوجود می‌آید، مشکلات مالی خودمان، مشکل مالی و عاطفی پسرم و مراقبت از نوه‌ی ناشنوایم (که در ان زمان ۵ سال داشت) همه دست به دست هم داده بودند و شرایط خیلی سختی را پیش روی ما قرار داده بود. بنابراین بخشی از دارایی خود را فروختیم تا بدهی‌ها را مرحله به مرحله تسویه کنیم. یک روز برای نوه‌ام می‌خواستم دارو بخرم که اصلا پول نداشتم! برای اینکه بتوانم پول داروها را تهیه کنم، تصمیم گرفتم تعدادی گل را که در خانه داشتم بفروشم. آقایی را می‌شناختم که به صورت سیار گل‌فروشی می‌کرد، گل‌ها را برای فروش به این آقا نشان دادم‌، وقتی گل‌ها را دید با تعجب پرسید: این‌ها را خودتان پرورش داده‌اید؟ گفتم بله و بعد پرسید: چرا می‌خواهید آنها را بفروشید؟ گفتم: نیاز مالی دارم.
پس از اینکه گلها را خرید به من گفت: شما که مهارت خوبی در پرورش گل دارید چرا در این زمینه شروع به کار نمیکنید؟
حرفی که این شخص گفتند ذهن مرا مشغول کرد، البته در آن شرایط مالی نمی‌دانستم چه کار کنم و کار را چگونه شروع کنم چون هیچ پیش زمینه‌ای در زمینه کسب وکار نداشتم‌، اما تصمیم گرفتم که در این زمینه فعالیت کنم.

سوال: با توجه به شرایطی که گفتید نحوه سرمایه‌گذاری شما برای شروع کار به چه صورت بود؟
از آنجایی که در شرایط مالی بسیار بدی قرار داشتیم ودر توان مالی من نبود که این کار را با سرمایه زیادی شروع کنم، این واقعیت ناگفته نماند که آقایی که پیشنهاد این کار ار به من دادند،در زمینه تهیه مواد اولیه و اینکه برای شروع کارم از کجاها شروع کنم مرا خیلی راهنمایی کردند. شاید عجیب به نظر برسد، ولی من کار خود را با صد هزار تومان سرمایه شروع کردم و برای ابتدای کار از گلدان‌هایی که قبلا استفاده شده بود (گلدانهای دست دوم) خریداری کردم و ۶ متر از فضای پشت‌بام منزل‌مان را برای پرورش گل اختصاص دادم.

 سوال: روال رشد کارتان به چه صورت بود؟
به طور طبیعی هر کاری حداقل یک سال زمان می‌برد که به تدریج شکل بگیرد و شناخته شود. سال اول برای من خوب بود و فروش رضایت‌بخشی داشتم، از سال دوم به بعد خیلی بهتر شد، از طریق دوستان وآشنایان مشتری بسیاری برای سفارش و خرید گل داشتم، از طرفی دیگر در ارتباطی که با گلخانه برای تهیه مواد اولیه داشتم برای نمایشگاه گل وگیاه سفارش می‌گرفتم. با توجه به افزایش سفارش و میزان فروش فضای بیشتری از پشت بام منزل‌مان را برای پرورش اختصاص دادم و روزهایی که کار زیاد داشتم دو تا کارگر می‌گرفتم که که در آماده کردن گل‌ها به من کمک کنند. در طی زمان سرمایه بیشتری را برای این‌ کار گذاشتم. 

سوال: در طول این مسیر از طرف سازمان یا ارگانی حمایت شدید؟
خیر، من چه برای شروع و چه برای ادامه آن از طرف ارگانی حمایت نشدم، البته خودم هم پیگیر نشدم. اما از طرف سازمان بهزیستی با من مصاحبه شد و به عنوان کارآفرین مورد تقدیر قرار گرفتم. این نکته را بگویم که من چون یک نوه ناشنوا دارم تصمیم گرفتم که این فعالیت را به نیت کمک به بچه‌های بی‌سرپرست و حمایت از بهزیستی شروع کنم و درصدی از درآمد خود را برای این موسسات در نظر گرفتم. 

سوال: نقطه قوت کارتان کجاست؟
اینکه کاری را با هیچ شروع کنی واز طریق آن بخش بزرگی از مشکلات حل شود خیلی خوب است و خدا را شاکرم. البته ارتباط با گلخانه‌ای که برای تهیه مواد اولیه به آنجا می رفتم تاثیر خوبی در کار من داشت، این ارتباط باعث آشنایی من با خانم مهندس جوانی شد که با تهیه کود وخاک سر و کار داشت. از این طریق نیز توانستنم طرز درست کردن خاک و کود با ترکیباتی مانند خاک وبرگ و... را یاد بگیرم. آنقدر این ترکیبات را کم و زیاد کردم که در حال حاضر نوع خاک و کودی که می‌سازم حتی نسبت به کودهای تولیدی گلخانه بسیار با کیفیت‌تر است و این امتیاز خوبی برای من است که برای گلخانه خاک وکود درست کنم و از طرف گلخانه هم گاهی اوقات دانشجویان رشته کشاورزی برای کارآموزی به من معرفی می‌شوند.

سوال: چه میزان برای کارتان تبلیغ و بازاریابی داشتید؟
واقعیت این است من تا الان برای کارم به صورت شخصی بازاریابی نکرده‌ام و رشد بیشتر کارم از طریق معرفی دوستان و آشنایان بوده است که کسب و کارم شناخته شد. البته اخیرا یکی بچه‌هایم می‌خواهد از طریق اینترنت که من اصلا با آن آشنایی ندارم درباره کارم تبلیغ کند. من مکان خاصی برای فروش گل ندارم و اکثر مشتریانم به منزل می آیند وگل خود را انتخاب میکنند. خودم خیلی دوست دارم غرفه‌ای در بازارهای هفتگی راه‌اندازی کنم، ولی برای این مورد همراهی ندارم، چون فرزندانم در این زمینه با من همکاری نمی کنند. اما این موضوع مانع از رشد کار من نشده است و من همچنان مشتری‌ها وسفارش‌های خود را دارم.

سوال: ارتباط خود را با مشتریان چگونه حفظ می‌کنید؟
تعدادی از مشتریان من حتی از تبریز و خوزستان و بعضی شهرهای دور هستند که به قصد سفر به خانه اقوام خود آمده‌اند و از طریق معرفی اقوامشان برای خرید گل مراجعه کرده اند،.اکثر کسانی که برای خرید گل می آیند چندین نوع مختلف را می خرند ومن با توجه به میزان خرید یک گلدان را برا ی آنها به عنوان اشانتیون در نظر میگیرم .شماره تلفن همه مشتریانم را دارم وشماره خودم را نیز به آنها می دهم که در صورتی که سوالی در رابطه با گل داشتند بتوانند بپرسند وهمچنین خودم نیز سفارشات جدید را به آنها اطلاع دهم .یکی از عواملی که باعث شده است من مشتریان خود را داشته باشم وحفظ کنم قیمت مناسب ونوع گل‌هایی است به مشتری عرضه می‌کنم.اگر هم گلی از بین برود می گویم بیاورند عوضش کنند.

سوال: چه برنامه‌ای برای رشد و گسترش کارتان دارید؟
من بیشتر گل‌های آپارتمانی را پرورش داده‌ام وتراریوم هم درست کردم، اما امسال شروع به پرورش نهال کرده‌ام نهال میوه‌هایی مانند سیب وپرتقال و...و دیگر اینکه قسمتی از پشت‌بام را به تولید کودهای ورمی کمپوست اختصاص داده‌ام .

سوال: چگونه بین کارهای خانه وگلخانه تعادل ایجاد میکند؟
من بچه‌ها ونوه‌های زیادی دارم و رفت وآمد به خانه ما زیاد است، زمانی که بچه‌هایم می‌آیند خودشان در انجام کارها به من کمک می‌کنند، اما بیشتر مسئولیت خانه و حتی خریدهای مربوط به خانه و کارهای مربوط به نوه‌ام بر عهده من است، همسرم و پسرم کمک زیادی به من نمی کنند. سعی میکنم تا قبل از ظهرهمه کارهای مربوط به خانه را انجام دهم وبعد از ظهرها کارهای گلخانه را انجام دهم.

پس با این حال باید گفت که شما در حال حاضر یک لشکر تک نفره هستید؟
(با خنده می گوید) بله دقیقا همینطور است، برای درست کردن مرحله به مرحله گلخانه خودم همه کارهای آن را انجام دادم، مثلا کارهای مربوط به ایرانیت برای سقف گلخانه، قفسه بندی و... را خودم انجام میدهم، خیلی کم به من کمک کرده‌اند .

سوال: چه چیزی باعث شده است که این کار را ادامه دهید؟
زمانی که اینکاررا شروع کردم برای رفع مشکلات مالی بود، والان که ادامه می دهم به علت علاقه است، چون مشکلات مالی ما به لطف و یاری خدا حل شد. سروکار داشتن با گل و گیاه به من احساس آرامش می‌دهد و دیگر اینکه این کار از لحاظ مالی برای من خوب بود، در ابتدای کار من فقط ۶ متر فضا داشتم اما الان قسمت زیادی از پشت‌بام منزلمان را برای پرورش گل و گیاه درست کرده‌ام.

حرف آخر؟
انسان نباید نا امید شود، خداوند در هر کاری گشایشی قرار داده است.

از شما بابت وقتی که به من اختصاص دادید بسیار ممنونم هستم.  

 

 

نظرات

sara.sadegh
sara.sadegh:

بسیار زیبا بود

mostafae
mostafae:

سلام من هم خیلی به گل وگیاه علاقه دارم و....مطالب شما خیلی عالی است