وبلاگ

ویژگی‌های زنانه و کارآفرینی

ایلگار
ایلگار:

آیا زنان توانایی کمتری برای کارآفرین شدن دارند؟
بیشتر جواب هایی که برای این سوال گرفته ام این بوده که بله زن و مرد متفاوتند و مردان توانایی های مدیریتی بیشتری دارند. عده ای این برتری را به ویژگی های ذاتی مردان نسبت می دهند و عده ای به امکانات بیشتری که جامعه در اختیارشان می گذارد.
اما چطور است نگاهی دیگر به ویژگی هایی بیندازیم که گفته می شود موانع ورود زنان به عرصه پرریسک کارآفرینی هستند.
طبق انتظارات جامعه دختران از سنین کودکی با عروسک های مختلف سرگرم می شوند. آن ها یاد می گیرند که مواظب همه اعضای خانواده باشند. برای خودشان دوست پیدا کنند و در مقابل خطرات از خودشان محافظت کنند. غذا درست کنند و همزمان با پختن غذا به حرف های روزانه پدر و مادر با دقت گوش کنند. و این یعنی قادرند چند کار را همزمان انجام دهند.
به نظرم این ویژگی ها نه تنها نقاط ضعفی برای زنان نیستند بلکه همه این مهارت ها می توانند منجر به بروز بینشی در زنان شود که زمانی که عزم خود را برای انجام کاری جزم می کنند آنقدر به کارشان اطمینان داشته باشند که همه مخالفت ها را کنار بزنند و به جلو حرکت کنند. چون قادرند جنبه های مختلف یک کار را همزمان بسنجند!
این مهارت ها عموما نادیده گرفته می شوند و حتی گاهی به عواملی برای تضعیف اعتماد به نفس زنان تبدیل می شوند. اما در واقع مهارت هایی هستند که به راحتی یک زن را به کارآفرین موفق تبدیل می کنند.
به طور خلاصه و در یک نگاه کلی امتیازات و مهارت هایی که باعث می شود زنان، توانایی بالایی برای کارآفرین شدن داشته باشند این است:
۱.زنان می توانند چند کار را در یک زمان انجام دهند و در هریک از این کارها نتیجه دلخواه را بگیرند. مثلا می توانند همزمان با تلفن حرف بزنند، کارهای منزل را انجام دهند و مواظب بچه ها باشند!
۲.زنان به راحتی با مردم ارتباط برقرار می کنند. زنان در بین همکاران و در زندگی شخصی به دنبال افراد و گروه هایی هستند که آن ها را پشتیبانی کنند. همین خصوصیت باعث می شود که آن ها هنگام شروع یک کار راحت تر کمک بطلبند. زنان می توانند فعالیت های بیشتری را در دستور کار خود قرار دهند چون روی منابع پشتیبان حساب می کنند.
۳.زنان صبورند و می دانند که برای گرفتن جواب مثبت و یک پیشرفت اساسی باید صبر کنند و به راحتی دست از کار نمی کشند.
۴.زنان بهترین فروشندگان هستند. آن ها شور و اشتیاق زیادی برای حرف زدن درباره کاری که می خواهند انجام دهند دارند و با همین شور و شوق امتیازات کارشان را توضیح می دهند.
۵.زنان از شبکه اجتماعی خودشان استفاده می کنند و از فرصت ها استفاده می کنند تا شبکه دوستانشان را گسترش دهند که نقش مهمی در موفقیت کسب وکار بازی می کند.
۶.زنان در قبال وظایف روزانه شان دقیق و ثابت قدم هستند که احتمال جلب مشتری را بالا می برد. وقتی مشتری دائما نامی را بشنود که محصول و خدمات خوب ارائه می دهد، اعتماد کرده و از مشتری بالقوه به یک مشتری بالفعل و دائمی تبدیل می شود.
معمولا خصوصیات زنانه به عنوان عواملی برای دور ماندن زنان از اقتصادی تعبیر می شوند اما به زنان کارآفرین دوروبرتان نگاهی بیندازید، آیا همین خصوصیات باعث پیشرفتشان نشده است؟

نظرات

سما
سما:

سلام ایلگار جان با توجه به مطلب شما پس ماخیلی خوبیم میشه در یک مطلب دیگر بدیهارا هم بیان بفرمایید؟

نارنج
نارنج:

این تصور که همه زنها یک مهارتهای برتر مدیریتی دارند به نظر من همون قدر غلطه که بگیم زنها توانایی مدیر شدن ندارند. جفتش برچسب زدنه. یه بار برچسب مثبت. یه بار برچسب منفی.

من یه زنم ولی نه می تونم چند تا کار رو هم زمان انجام بدم و نه از ارتباطاتم برای پشتیبانی و کمک استفاده می کنم. هیچ اشتیاقی هم برای حرف زدن ندارم!

ایلگار
ایلگار:

به نظرم درسته و آدم‌ها با هم متفاوتند ولی این ویژگی‌ها به نظرم ویژگی‌هایی هستن که جامعه از زن انتظار داره و بیشتر زنها سعی می کنن با این ویژگی ها خودشون رو وفق بدن. ولی در عین حال به عنوان نقاط ضعف زن‌ها هم شمرده می‌شن و هدف من این بود که بگم وظایف و مسئولیت‌هایی رو که مانع از ورود زن‌ها به جامعه میشن میشه به امتیازی برای ورود به عرصه کارآفرینی دید و استفاده کرد.

اگر این ویژگی ها رو تبدیل به امتیاز نکنیم در واقع اون رو به نقطه ضعفی برای خودمون تبدیل کردیم.