وبلاگ

نشست بین‌المللی زنان کارآفرین

ایلگار
ایلگار:

چند روز پیش در یک نشستی شرکت کردم که زنان کارآفرین از کشورهای مختلف در آن شرکت کرده بودن. تجربه خیلی خوبی بود هرچند که من فقط تونستم در پنل اول شرکت کنم و پنل دوم رو از دست دادم.
در پنل اول سه خانم کارآفرین از کشورهای اردن، لبنان و آمریکا شرکت کرده بودن. که تجربه های همگی و به خصوص حنان از لبنان که در شرایط سخت و بحرانی کشورش کار کرده بود جالب بود و شنیدنی.
حیفم اومد این ذوق و تجربه خوب خودم رو با شما در میون نذارم. برای همین گزارشی از سوابق و دیدگاه‌های این خانم‌ها نوشتم.

لینا هاندایله دستیار اجرایی دفتر محلی شرکت آلمانی تهیه تجهیزات علمی دانشگاه ها و مدارس در اردن بود. پس از آنکه در سال ۱۹۹۰ دفتر مرکزی شرکت در پی بحران خلیج فارس تعطیل شد، لینا تصمیم گرفت کسب و کارش را آغاز کند. اولین ایده ای که به ذهنش رسید تاسیس یک کارخانه شکلات سازی بود. او به دو دلیل به فکر کارخانه شکلات سازی افتاد: اول او عاشق شکلات بود و دوم او می خواست رئیس خودش باشد.
می گوید: «زمانی که این ایده را با اطرافیانم مطرح کردم همه به من خندیدند و گفتند تو تا به حال شکلات درست نکرده ای.» لیما هرگز سابقه یک کسب و کار مستقل نداشت اما احساس کرد که می تواند موفق باشد و تصمیم گرفت ایده اش را دنبال کند. او چشم انداز، انگیزه، شور و شوق،برنامه ریزی و روحیه کارآفرینانه داشت.
او درباره تامین سرمایه مالی می گوید: «در دانشگاه عاشق شدم و ازدواج کردم. هیچ پولی برای سرمایه گذاری نداشتم. تنها سرمایه ام هدایای عروسی بودند که همه می گفتند اگر آنها را هم از دست بدهی با یک بچه، دیگر نمی توانی زندگی ات را بسازی اما من به یک ریسک مطالعه شده و حساب شده فکر می کردم. همه هدایای عروسی ام را فروختم و این سرمایه من بود.»
لینا ادامه می دهد: «توانستم تولید کننده شناخته شده شکلات در اردن باشم و شکلات های من قدرت رقابت با شکلات های خارجی را پیدا کرد. من توانستم اعتماد مردم را جلب کنم.»
۱۶ سال پس از داشتن این کسب و کار در سال ۲۰۰۸ او تصمیم گرفت کارش را به عنوان موسس و مدیرشرکت تولیدی شکلات فیلادلفیا رها کند. او علاقه اش را در توانمندسازی زنان دنبال کرد و همچنین با تاسیس شرکت مشاوره و توسعه «بازار عرضه اقتصادی راوافد» شروع به کارآفرینی و آموزش کرد.
او معتقد است که کارآفرینی و توسعه بازار عرضه اقتصادی سنگ بنای رونق، رشد و تکامل اقتصادی هستند. و از این جهت باید مورد توجه و حمایت قرار بگیرند. با این حال بسیاری از دولت ها باید اهمیت و سهم خود را در اقتصاد ملی دریابند.
زمانی که او در سال ۲۰۰۸ شرکت مشاوره راوافد را تاسیس کرد، تلاش کرد تا با حمایت از بازار عرضه اقتصادی از راه ها ی گوناگون و گفتگو با دولت برای کمک به ایجاد سیستم قانونگذاری کاراتر که در آن کسب و کارها بتوانند رشد کنند و امنیت سرمایه گذاران خارجی تامین شود، به شکوفایی و رونق اقتصادی کمک کند. در شرکت راوافد او همچنین تلاش کرد بخشی به نام خانه صادرات ایجاد کند تا محصولات اردنی مناسب، به کشورهای مختلف از جمله آمریکا، اروپا و کشورهای خلیج فارس صادر شوند. آنها این کار را با صادرات محصولات دریایی غیرزنده مانند جوهرات و موادغذایی آغاز کردند.
او معتقد است که در صورت حمایت از کسب و کارهای کوچک و متوسط و کارآفرینان پیشرفت های بسیار بیشتری را می توان دید. و آینده کشور در مشارکت بخش خصوصی و دولتی نهفته است.
سومین شرکت لینا شرکت تولیدی بیسکویت و شیرینی آمون است.
لینا هاندالیه از دانشگاه کشاورزی اردن با تخصص تکنولوژی تغذیه انسان فارغ التحصیل شده است. او همچنین زبان یونانی را در آتن فراگرفته است.

حنان صاآب شرکت فروش محصولات داروسازی را بحبوحه بحران سیاسی و ناآرامی‌های اجتماعی در بیروت شروع کرد.
انگیزه اصلی حنان برای تاسیس این شرکت پدرش بود. پدر حنان صاحب یکی از قدیمی‌ترین داروخانه‌های بیروت در مرکز شهر بود که در طی جنگ داخلی ۱۵ ساله لبنان سوخته بود. با این انگیزه و دیدن جای خالی این حرفه، او شرکت‌اش را با مخلوط منحصربه‌فردی از دانش داروسازی و روابط قوی با مشتری آغاز کرد.
شروع یک کسب و کار در شرایطی که فردا قابل پیش‌بینی نبود ریسک بالایی داشت. دوستانش به او یادآوری می‌کردند که درآمدی که او از بیمارستان درمی‌آورد خرج خانواده‌اش را می‌دهد. حنان از این ریسک‌ها باخبر بود و می‌دانست باید کاری کند که متفاوت باشد. حنان پیش از آن به عنوان داروساز بیمارستان مشغول کار بود و کار چشم او را به نیاز بازار باز کرده بود. او به فکر تولید و ارائه محصولات دارویی کمیابی بود که بیمارستان‌هاو مردم به آن‌ها نیاز داشتند.
او با تحقیقات و شرکت در دوره‌های مختلف اطلاعات و دانش خود را به‌روز می‌کند تا بتواند تمام محصولات دارویی برای بیماری‌های خاص را تولید کند.
حنان با توسعه پایدار کارش را به تنهایی آغاز کرد و علاوه برای ارائه خدمات کمیاب به بیماران برای ۲۵ نفر شغل ایجاد کرده ‌است.
او معتقد است زنان ظرفیت بالایی برای شروع موفق یک کسب و کار دارند و اگر بر روی کاری تمرکز کنند به رشد اقتصادی بسیار بالایی می‌رسند.
می‌گوید: «الگوی ما زنان مسلمان باید خدیجه (س) باشد که زن موفق در عرصه تجارت بود و به عنوان همسر پیامبر بخشی از زندگی اقتصادی ایشان را تامین می‌کرد. باید از او و نمونه‌های تاریخی و اسلامی درس بگیریم.»
تولید محصولات دارویی کمیاب برای فرستادن به کشورهای منطقه هدف بعدی حنان است. او این نیاز را در کشورهای منطقه احساس کرده و می‌گوید می‌خواهد این کار را انجام دهد حتی اگر درآمد حاصل از آن زیاد نباشد.
حنان از کار با جوانان لذت می‌برد و می‌گوید جوانان ایده‌های بسیار زیاد و جالبی دارند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. نسل جوان هم به تجارب قیمی‌ترها نیازمند است تا ایده‌هایش را عملی کند.

شرکت آمریکایی لانگابرگر، یک شرکت خانوادگی تولید صنایع دستی سبد و سایر لوازم خانه مانند سفال، پارچه و لوازم جانبی تهیه غذا است. این شرکت توسط دیو لانگابرگر راه‌اندازی شد و پس از فوت او دخترش تامی لانگرابرگر مدیر این شرکت است.
تامی در سال ۱۹۸۴ مدرک لیسانس خود را در رشته مدیریت بازرگانی از دانگاه اوهایو دریافت کرد. و از زمان دانشجویی‌اش در بسیاری انجمن‌های ملی و ایالتی فعالیت گسترده داشته‌است.
تامی لانگابرگر علاوه بر مدیریت این شرکت خانوادگی، در امور بین‌المللی، ملی، ایالتی و به خصوص امور زنان هم فعال است. او مدیر موسسه «زنان مدیر عرب» است و مدیر سابق «شورای ملی زنان کار».
او می‌گوید تصمیم دارد زمان بیشتری را برای کسب اطلاعات و ایده‌های تازه برای رشد شرکت صرف کند.
در حال حاضر بیش از ۴۵۰۰۰ فروشنده، محصولات لانگابرگرها را مستقیما به مشتریان ارائه می‌دهند.
تامی به کارآفرینان جوان یک توصیه جالب دارد: «از کسانی که اصرار دارند بگویند شما هیچی نمی‌دانید دوری نکنید. به آن‌ها گوش کنید چون در عین حال که شما را زیر سئوال می‌برند و از برتری‌های خودشان می‌گویند، به شما اطلاعات بسیار زیادی می‌دهند و شما می‌توانید پاسخ بسیاری از سوالاتتان را دریافت کنید!»

در پنل دوم این نشست که من نتونستم شرکت کنم، الیزابت وزکوئز از آمریکا، لیلا اسکندر از مصر و نورا المنائی از قطر شرکت کردن.

نظرات

bakhtiari
bakhtiari:

مرسی ایلگار عزیز
تجربیات خوبی بود مخصوصا این جمله خانم لینا هاندایله:
اما من به یک ریسک مطالعه شده و حساب شده فکر می کردم.
وتوصیه خانم لانگربرگر:
از کسانی که اصرار دارند بگویند شما هیچی نمی‌دانید دوری نکنید. به آن‌ها گوش کنید چون در عین حال که شما را زیر سئوال می‌برند و از برتری‌های خودشان می‌گویند، به شما اطلاعات بسیار زیادی می‌دهند و شما می‌توانید پاسخ بسیاری از سوالاتتان را دریافت کنید!»

ایلگار
ایلگار:

خواهش می کنم معصوم جان
منم از توصیه تامی خیلی هیجان زده شدم... نکته خیلی جالبی بود!

سما
سما:

ممنون ایلگار جان گزارش بسیار خوبی بود بنظر میرسه هرچی در این زمینه بخونیم و مطالعه کنیم بازم کمه .

ایلگار
ایلگار:

خواهش می کنم سماجان
واقعا هر تجربه ای یه دنیای جدید رو برامون باز می کنه که باز باید بریم دنبالش!

hhaghighat
hhaghighat:

ایلگار جان فوق العاده بود کاش صدایشان را ضبط می کردید.
ممنون

ایلگار
ایلگار:

هنگامه جان
پیشنهاد خیلی خوبیه که صدا رو ضبط کنم. از دفعات بعدی سعی می کنم این کارو بکنم. اینبار انقدر با عجله رفتم و برگشتم که نشد

مرسی از پیشنهادتون و خوشحالم که استفاه کردین :)

مهری محقق فر
مهری محقق فر:

سلام عزیزم
ممنون از اطلاعات مفبدتون.لطفا بفرمایید این نشست در کدام کشور برگزار شد،در چه تاریخی و به چه نامی؟
سپاسگزارم.

ایلگار
ایلگار:

سلام دوست خوبم
این نشست در روز ۲۹ مارس (۹ فروردین ۱۳۹۰) در واشنگتن دی‌سی آمریکا برگزار شد و عنوانش بود:
زنان و کارآفرینی: دیدگاه‌هایی از خاورمیانه و آمریکا

اگر علاقه مند بودید درباره این زنان کارآفرین بیشتر بدانید لینک‌های زیر را ببینید:
حنان صاآب
لینا هاندایله
تامی لانگرابرگر

مهری محقق فر
مهری محقق فر:

باز هم سپاسگزارم ایلگار جان