وبلاگ

می‌خواهید کارمندانتان را خوشحال کنید؟ از آنها بخواهید کارهای مشکل‌تری انجام دهند

خورشید خانوم
خورشید خانوم:
یکی از سخت‌ترین کارهای مدیران این است که دریابند چطور می‌توانند کاری کنند که کارمندان احساس تعلق شغلی کنند و درگیر کار باشند. بنا به گزارش موسسه گالوپ، تنها ۱۳٪ مردم دنیا احساس می‌کنند که راضی و درگیر کار هستند. برخی شرکت‌ها سعی می‌کنند برخی مزایا را زیاد کنند، مانند غذای مجانی و یا برگزاری مراسم اجتماعی جالب، اما لیز وایزمن، مولف کتاب تکثیر‌کنندگان: چطور بهترین رهبران همه را باهوش‌تر می‌کنند، روشی متفاوتی را که خیلی هم رایج نیست برای درگیر کردن کارمندان پیشنهاد می‌دهد: از آنها کارهای سخت بخواهید.

یکی از سخت‌ترین کارهای مدیران این است که دریابند چطور می‌توانند کاری کنند که کارمندان احساس تعلق شغلی کنند و درگیر کار باشند. بنا به گزارش موسسه گالوپ، تنها ۱۳٪ مردم دنیا احساس می‌کنند که راضی و درگیر کار هستند. برخی شرکت‌ها سعی می‌کنند برخی مزایا را زیاد کنند، مانند غذای مجانی و یا برگزاری مراسم اجتماعی جالب، اما لیز وایزمن (Liz Wiseman)، مولف کتاب تکثیر‌کنندگان: چطور بهترین رهبران همه را باهوش‌تر می‌کنند، روشی متفاوتی را که خیلی هم رایج نیست برای درگیر کردن کارمندان پیشنهاد می‌دهد: از آنها کارهای سخت بخواهید.

در یک مقاله در مجله دانشکده بازرگانی دانشگاه هاروارد، وایزمن به یک تحقیق اشاره می‌کند که دریافته بود که محرک اصلی رضایت از شغل «فرصت استفاده از مهارت‌ها و توانایی‌ها» است. وایزمن بر این باور است که کارمندان نه تنها می‌خواهند که مهارت‌هایشان در کار استفاده شود، بلکه می‌خواهند برای گسترش این مهارت‌ها به چالش کشیده شوند.

زمانی که وایزمن برای کتابش تحقیق می‌کرد، به مطالعه ۱۰۰۰ نفر در صنایع مختلف پرداخت  و در پی آن دریافت که ارتباطی قوی بین کسانی که احساس می‌کردند در شغل خود به چالش کشیده می‌شوند و آنهایی که از شغل خود رضایت دارند وجود دارد. به علاوه این مطالعه دریافت که افراد اغلب زودتر از آنچه که شما فکرش را می‌کنید برای یک چالش جدید آماده‌اند. این آمادگی، بار اصلی را بر روی دوش مدیران می‌گذارد. آنها باید بتوانند پیش‌بینی کنند که هر کارمندی چه زمانی باید با یک چالش جدید روبه رو شود قبل از اینکه احساس خستگی و کسلی و منفصل بودن کند.

به عنوان یک رهبر و مدیر، شما باید حواستان به نشانه‌هایی که تعیین می‌کنند که چه زمانی کارمندان برای یک چالش جدید آماده‌اند، باشد: اینکه مدتی است همه کارهایی که مسئول انجامش هستند به سهولت در حال انجام است، وقتی که به مشکلی بر می‌خورند به سادگی برایش راه‌حلی پیدا می‌کنند، آنها تلاش می‌کنند که مشکلات دیگر بخش‌های شرکت را نیز حل کنند، همینطور بدون دلیل خاصی منفی‌نگر شده‌اند. اگر متوجه شدید که یکی از کارمندانتان شامل این توصیفات می‌شود، احتمالا زمان آن رسیده‌ است که برای آنها چالش جدیدی را تعیین کنید.

وقتی که این نیاز را شناسایی کردید، برای اینکه بتوانید به کارمندنتان این احساس را دهید که به چالش جدیدی کشیده شده است، وایزمن پیشنهادات مختلفی دارد :

  • به آنها وظایف مشکل‌تر و پیچیده‌تری را واگذار  کنید، اما از آنها نخواهید که چندین کار را با هم انجام دهند. کارهایی را که همین الان هم انجام می‌دهند گسترش دهید.
  • از آنها دعوت کنید تا کارهایی را که خیلی با آنها آشنایی ندارند انجام دهند، جیزی که از دایره معمولی تخصصشان خارج است. اجازه دهید در طول کار و در حالی که در پروژه جدید جا می‌افتند در مهارت‌های جدید خبره شوند.
  • از آنها بخواهید از تخصص‌شان را در مسائل جدید به کار برند. وایزمن مثال میزند که از یک دانشمندی که در شرکت داروسازی کار می‌کند بخواهید از  به جای کار کردن بر روی بیولوژی سلول‌ها بر روی تومور‌شناسی متمرکز شود.

نکته کلیدی این است که حواستان باشد که کارکنان خود را بیش‌ از اندازه تحت فشار نگذارید. اما اگر بتوانید تعادل درست را برقرار کنید، آنها حتما رضایت شغلی بیشتری خواهند داشت.

وایزمن می‌نویسد که، « با اینکه کارکنان شما باید صبر کنند و نفسی تازه کنند و موفقیت‌هایشان را جشن بگیرند، اما در عین حال ممکن است زودتر از آنچه که شما فکر می‌کنید برای پذیرش چالش‌های جدید آماده باشند.» « افزایش حقوق، پاداش و ترفیع رتبه محدودیت دارند. اما کار چالش برانگیز و وظایفی که کارکنانتان بتوانند با انرژی و اشتیاق درگیرش شوند، نه.»
 

منبع عکس‌ و مقاله

نظرات

احمد
احمد:

خیلی ارزشمند و مفید بود. این ویدنو رو هم ببینید

http://www.youtube.com/watch?v=4aZ5ujSb9yI

sara.sadegh
sara.sadegh:

بسیار زیبا بود