وبلاگ

مصاحبه با یک کارآفرین جدیدالورود

هاتیا
هاتیا:
علاقه به معماری، نقد، آگاهی از تاریخچه هنر عکاسی و معماری، داشتن اطلاعات از عکاسان معروف و در نهایت عشق به هنر و هنرمند، قابلیت های نازنین رام برای موفقیت در زمینه عکاسی بوده است.

به نظر من مصاحبه با کارآفرینان جدید به همان اندازه مصاحبه با پیشکسوتان مفید و چه بسا کاربردی تر باشد. زیرا آنها در دوره خودمان شروع بکار کرده اند و این گفتگو می تواند برای هر دو طرف مفید باشد.
اینکه ما به عنوان شروع کننده تلاش دیگران را ملموس تر حس می کنیم. دیگر این که مصاحبه شونده هم انگیزه اش برای ادامه مسیر بیشتر می شود. زیرا می داند چشمهایی مشتاقانه او و مسیرش را دنبال می کنند.
در همین راستا و با این انگیزه، مصاحبه اینترنتی را با خانم نازنین رام داشتم که امیدوارم انگیزه ای باشد برای همه دوستان.

- با تشکر از زمان اختصاص داده به من، لطفا بیوگرافی مختصری از خودتان مرقوم بفرمایید؟
متولد ۱۳۴۲ در تهران هستم. تا سال دوم دبیرستان در ایران تحصیل کردم سپس راهی فرانسه شده و در نهایت به نیویورک برای پایان تحصیلات رفتم. در سال ۱۹۸۴ لیسانس هنرهای زیبا و در ۱۹۸۵ لیسانس معماری گرفتم.

- زندگی کاری شما قبل از تصمیم به کارآفرین شدن به چه منوال پیش میرفت؟
برای کار در یک شرکت معماری راهی واشنگتن شدم. بعد از شش سال کار در آنجا ازدواج کرده و کارم را با پروژه های کوچک به طور مستقل آغاز کردم. با تولد بچه ها دست از کار کشیدم تا زمانی که بزرگتر شدند. سپس در یک شرکت نقشه کشی - طراحی با کامپیوتر شروع به کار نمودم. آخرین کارم در ارتباط با حسابداری بود و متاسفانه ارتباط چندانی با معماری نداشت.

- چرا تصمیم گرفتید کارآفرین شوید؟
کارم را اصلا دوست نداشتم. بالاخره دیدم بهتر است تا دیرتر نشده کار خودم را شروع کنم. و از آنجا که همیشه عاشق عکاسی بودم تصمیم گرفتم این رشته را ادامه دهم.

- به عنوان یک کارآفرین جدیدالورود به بازار چه مشکلاتی را فراسوی خود می بینید؟
بزرگترین مشکل من در بازار مارکت کردن خودم است و در درجه بعد تبلیغ برای کاری است که انجام می دهم.

- نحوه سرمایه گذاری و اهمیت نقدینگی در ابتدای راه شما چگونه بود؟ آیا نیاز به آموزش خاصی داشته اید؟
از نظر هزینه نگرانی نداشتم. دوربین ها و وسائل خوبی دارم. مخارج وابسته به طرح ناچیز بود. عکاسی با دوربین ۳۵ میلیمتری را در دانشگاه آموزش دیده بودم. با کار نرم افزارهای مختلف هم آشنایی داشتم. در قدم بعدی کار با دوربین دیجیتال را هم خودم یاد گرفتم.

- گمان می کنید چه هنگام به سوددهی می رسید؟
امیدوارم حداکثر بعد از ۱۲ تا ۱۸ ماه به سوددهی برسم.

- آینده کسب وکار خود را در کوتاه مدت و درازمدت چگونه می بینید؟
آینده کسب و کار را در دراز مدت درخشان می بینم.

- مهمترین دغدغه ای که اکنون با آن مواجه هستید چیست؟
مهمترین دغدغه، رقابت با عکاس هایی است که از من سابقه کاری بیشتری دارند.

- آیا بحران اقتصادی امروزی تاثیری در روند ارائه کارهای شما دارد یا خیر؟ اگر آری، آنرا چگونه پشت سر می گذارید؟ اگر خیر، چه تمهیداتی برای جذب مشتری اندیشیده اید؟
بحران اقتصادی تاثیر صد درصد در روند کاری من دارد، زیرا عکاسی مانند خوراک و پوشاک از ضروریات زندگی روزمره نیست. پایین نگاه داشتن قیمت یکی از تمهیداتی است که برای جذب مشتری به آن اندیشیده ام.

- بزرگترین نگرانی شما برای شروع کسب وکار جدید چه بوده است؟
بزرگترین نگرانی ... شکست در این راهی که انتخاب کرده ام، البته از نظر مالی می باشد.

- چه بخشی از کارتان لذت بیشتری برایتان به ارمغان آورده است؟ آیا تصمیم دارید بصورت تخصصی در یک یا دو زمینه خاص کار کنید مانند عکاسی از اماکن و منازل که در سایتتان بود و از نظر من بسیار بی نظیر بودند، به طور عمومی عکس بگیرید یا شکار لحظه ها را در آلبوم خود داشته باشید؟
عکاسی را به طور کلی خیلی دوست دارم، ولی همون طور که نوشتین، شکار لحظات از همه چیز برایم جذاب تر است. عکاسی از مناظر را هم دوست دارم اما با وجود اینکه عکس گرفتن از منازل درآمد زیادی دارد آن را دوست ندارم.

- آیا به طور تمام وقت کار خود را دنبال می کنید؟ اوقات فراغت خود را چگونه می گذرانید؟
در حال حاضر، بیشترین تمرکزم روی ساخت این کار است. وقت بیکاری را با بچه ها، کتاب، موسیقی، کامپیوتر و یاد گرفتن مطالب جدید می گذرانم.

- با توجه به استعداد عکاسی در وجودتان، چه توانایی ها و قابلیت های دیگری برای موفق شدن در این زمینه را در خود یافته اید؟ علاقه به معماری، نقد، آگاهی از تاریخچه هنر عکاسی و معماری، داشتن اطلاعات از عکاسان معروف و در نهایت عشق به هنر و هنرمند.

- علت انتخاب نام سایتتان چه بوده است؟ شعار شما در کار چیست؟ چه تبلیغاتی را برای شناساندن سایت خود در نظر دارید؟
اسم سایت معنای بزرگی برای شخص خودم دارد و ترجیح می دهم با کسی در میان نگذارم. شعارم در کار همان طور که قبلا گفتم شکار لحظه ها است. زیرا عکس هایی که با آگاهی برداشته شده باشند برایم جالب نبوده و نیست. اما تبلیغات نکته خیلی مهمی است، مخصوصا برای کسی که دیر وارد بازار کار شده است. چاپ کارت و کارت پستال، معرفی از طریق فیس بوک و ارتباط برقرار کردن با گروه های دیگر.

- به عنوان یک کارآفرین، پیام امیدبخش شما به دیگر بانوان در سراسر جهان چیست؟
هیچ وقت برای شروع کاری که مورد علاقه اتون هست، دیر نیست. مشکل تر هست اما دیر نه. اگر عاشق آن کار باشید و استعدادش رو هم داشته باشند به علاوه پشتکار کافی، حتما موفق خواهد شد.

پ.ن: این مصاحبه را هاتیا در پایان دوره مقدماتی پاییز ۱۳۹۰ مدرسه خورشید انجام داده است.

برای ارسال نظر ثبت‌نام کنید یا با نام کاربری‌‌تان وارد شوید