وبلاگ

جایی برای به اشتراک گذاری مهارت‌ها

خورشید خانوم
خورشید خانوم:
وبسایت اِسکیل شِیر (skillshare) یکی از هزاران وبسایتی است که این روزها در زمینه آموزش آنلاین فعالیت می‌کند. نامش ترکیبی از دو واژه (skill) به معنی«مهارت» و (share) به معنی به «اشتراک گذاشتن» است و هدف اولیه اش هم به اشتراک گذاشتن مهارت‌هاست. چند هفته پیش وقتی برای چندمین بار موتور جستجوی گوگل پای من را به «اسکیل شیر» کشاند، کمی بیشتر در این وبسایت وقت گذاشتم و هرچه بیشتر خواندم برایم جالب‌تر شد؛ هم به عنوان یک مدل کسب و کار و هم به عنوان یک وبسایت آموزشی. به نظرم نوع نگاه بنیانگذاران این وبسایت به مقوله آموزش و فرصتی که برای مشتاقان «یاددادن» و «یادگرفتن» فراهم کرده‌اند قابل توجه است.

در «اسکیل شیر» می‌توانید معلم باشید یا شاگرد. دوره‌هایش مجانی نیست اما برای خیلی از متقاضیان ارزان و مقرون به صرفه است. اگر معلم‌اید کمی پول در می‌آورید و اگر شاگرد هستید کمی خرج می‌کنید. موضوع کلاس‌ها اکثرا هنری است، هرچند در میان آن‌ها «هفت اصل راه‌اندازی یک کسب و کار کوچک» و یا «چگونه بازدیدکنندگان وبسایت‌مان را افزایش دهیم» هم به چشم می‌خورد.
شاید بشود گفت این وبسایت شبیه یک مدرسه فنی و حرفه‌ای آنلاین است. انگار تاسیس شده است برای پرورش استعدادهای مخاطبانی که چه بسا شغل و تحصیلات متفاوتی از استعداد واقعی‌شان دارند.
موسسان اسکیل شیر مخالف مدرک گرایی و طرفدار آموزش‌های کاربردی اند. آن‌ها معتقدند یادگیری با تست و امتحان و کسب مدرک نیست که حاصل می‌شود. آموخته ‌های ما وقتی ماندگار می‌شوند که به کار گرفته شوند. اینجا می‌شود تا ابد دانشجو بود. می‌شود مدام آموخت و بکار گرفت و باز آموخت. فقط کافی‌ است برای یادگرفتن کنجکاو بمانید و مدام بخواهید یاد بگیرید.
اصول اولیه ای که این موسسه به ان پایبند است به قرار زیرند:

عمل کنید تا یاد بگیرید
به جای حفظ کردن مطالب درسی، نمومه سوال خواندن و تست زدن،‌ با تجربه کردن، ساختن، شکست خوردن و دوباره ساختن یاد بگیرید.
نشانه موفقیت شما مدرک و گواهینامه قاب شده روی دیوار نیست. بلکه آن عکسی است که از کیک تاز‌ه‌ای که پخته‌اید و یا طرح اولیه وبسایتی که در حال طراحی اش هستید گرفته‌اید. مدرک علمی شما و آنچه ثابت می‌کند شما «دانش آموخته‌اید» آن چیزی است که با تکیه بر علم‌تان می‌سازید.

همه می‌توانند معلم باشند
از همه می‌شود آموخت. خود شما هم می‌توانید معلم باشید. بهترین راه درک کامل یک مطلب به اشتراک گذاشتن آن و یاد دادن آن به دیگری است و همه ما چیزهایی داریم که مشتاق به اشتراک گذاشتنش با بقیه هستیم. اگر کاری را حتی برای چند روز بیشتر از فرد دیگری انجام داده‌اید،‌ آموخته‌هایتان برای او ارزشمند است.

همه جا می‌تواند مدرسه باشه
شهرهای ما بهترین و بزرگترین مدرسه‌ها هستند. هر خانه‌ای می‌تواند یک کلاس باشد. میز و نیمکت لازم نیست. یک نشست دوستانه به صرف کیک و چای میتواند کلاس درس باشد. در پارک و کتابخانه و کنار دریا و ... حتی آشپزخانه می‌شود کلاس درس برپا کرد. مهارت‌هایتان را در اینترنت یا در فیزیکی اطرافتان، بین دوستان و آشنایان و علاقه‌مندان به اشتراک بگذارید. آموزش می‌تواند هرجا و به هرشکلی انجام بشود.

ما می‌توانیم مدل آموزش را عوض کنیم
دنیا و آدم‌هایش منبع حرفه ها و مهارت‌های گوناگون هستند،‌ فقط کافیست این مهارت‌ها به اشتراک گذاشته بشوند و در دسترس همه قرار بگیرند. دنیای پیرامون ما با یاددادن و یاد گرفتن است که پر از شور و حال زندگی می‌شود و وقتی در دنیای آموزش، معلم و شاگرد مرتب جایشان عوض شود این چرخه‌ی زیبا، دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل خواهد کرد.

برای ارسال نظر ثبت‌نام کنید یا با نام کاربری‌‌تان وارد شوید