انگیزه بگیرید

کارآفرینی، آگاهی و اعتماد به نفسم را بالا برده است

فهیمه محبی زنگنه متولد ۱۳۳۷ و دارای لیسانس پیراپزشکی است. او در سال ۱۳۷۵ به همراه همسرش موسسه‌ی انتشارتی پیکان را تاسیس کرد و اکنون سمت مدیر تولید موسسه را بر عهده دارد. مصاحبه‌ی خورشید با او را در زیر بخوانید:

گفتگو

خورشید: وقتی که بچه بودید می‌خواستید بزرگ شدید چه کاره شوید؟
تقریبا مثل همه بچه‌ها من هم دوست داشتم پزشک شوم چون دوست داشتم مفید باشم و خدمت کنم.

خورشید: چه انگیزه‌ای باعث شد که شما بخواهید یک کارآفرین شوید؟
همیشه به مطالعه کتاب علاقه داشتم و چگونگی نشر آن برایم جالب بود. به همین دلیل با همسرم موسسه انتشاراتی تاسیس کردیم.

خورشید: الگوی شما از این‌که خواستید به این عرصه وارد شوید چه کسی (یا کسانی) بودند؟
مادرم در اداره آموزش و پرورش شاغل بودند و فعالیت اجتماعی داشتند و اولین الگوی کاری من بودند.

خورشید: زندگی شما قبل از اینکه به یک کارآفرین تبدیل شوید، چگونه بود؟
در زمان دانشجویی تدریس می‌کردم. بعد از فارغ‌التحصیلی ازدواج نموده و به خانه‌داری و تربیت فرزندانم پرداختم. ولی چون همیشه فعالیت اجتماعی را دوست داشتم بعد از رفتن فرزندانم به مدرسه کارم را آغاز کردم.

خورشید: کمی در مورد کسب و کار فعلی‌تان توضیح دهید. (شروع کار، گسترش به مرور زمان، تغییر و تحول در خدمات یا محصول ارایه شده و ... )
کار ما نشر کتاب است. زمانی که نویسنده یا مترجم کار خود را ارائه می‌دهد آن را بررسی می کنیم تا ببینیم قابل چاپ است یا خیر، آیا با فرهنگ ما همخوانی دارد، و آیا مخاطب را جذب می کند؟ بعد از پذیرش با مولف یا مترجم قرارداد می بندیم و مراحل تولید شروع می شود. ویراستار تعیین می شود، حروف‌چینی، نمونه‌خوانی و غلط‌گیری انجام می‌شود. بعد از تایید دوباره مولف به وزارت ارشاد جهت اخذ مجوز ارسال می‌شود؛ بعد هم چاپ می‌شود.

خورشید: بزرگ‌ترین ترس و نگرانی شما برای شروع کسب و کار چه بود؟ آیا شغل قبلی خود را ترک کردید؟ یا اینکه پیش از شروع کسب و کار خود شاغل نبودید؟
برای شروع، نگرانی‌ام این بود که نتوانم کار را کامل و صحیح انجام دهم.

خورشید: کمی برای ما از نحوه سرمایه‌گذاری و اهمیت مسایل مالی در ابتدای کار بگویید. آیا مسایل مالی عامل بازدارنده‌ای محسوب میشد؟ چگونه بر این مشکل غلبه کردید؟
ما از صفر شروع کردیم. بدون حمایت کارمان را آغاز کردیم. بله گاهی از نظر مالی هم احتمال ضرر و زیان هست ولی باید ریسک حساب شده باشد تا قابل جبران باشد.

خورشید: یک روز عادی برای شما چگونه سپری می‌شود؟ برای استراحت‌تان چه کار می کنید؟ چه فعالیتی به شما آرامش می‌دهد؟ چطور بین کار خانه و کار بیرون تعادل برقرار می کنید؟
صبح ساعت ۸:۳۰ بیدارشده کمی نرمش می‌کنم. صبحانه خورده و به امور منزل مشغول می‌شوم. از ۹:۳۰ صبح تا ۴:۳۰ بعد از ظهر در دفتر کارم هستم و اکثر شب‌ها با همسرم به پیاده‌روی می‌رویم. یوگا می‌کنم. گاهی هم به سفرهای خانوادگی می‌رویم.

خورشید: فکر می‌کنید اداره و تاسیس یک فعالیت کارآفرینانه ، چه تغییراتی در شخص شما ایجاد کرده است؟ چه تجربیاتی را از کسب و کار خود به زندگی اجتماعی و خانوادگی خود منتقل کرده‌اید؟
خدا را شکر می‌کنم که در این مسیر قرار گرفتم. نگاهم به همه چیز عوض شده؛ به خاطر نوع کار و مطالعه مستمر روابطم با خانواده و دوستان و کلا اجتماع خیلی بهتر شده است. آگاهی و اعتماد به نفسم بالاتر رفته.

خورشید: نقش خانواده و اطرافیان خود را در موفقیت خود چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا درگیری‌های سر کار را به خود به خانه می‌آورید؟
همسرم همیشه حامی و مشوق من بوده. همدیگر را در جریان کار می‌گذاریم ولی درگیری‌ها را خانه نمی‌بریم.

خورشید: چه بخشی از کارتان بیشتر برای‌تان لذت بخش است؟
همه مراحل کار من لذت‌بخشند ولی وقتی کتاب منتشر می‌شود حسی مثل بچه‌دار شدن است.

خورشید: در حال حاضر مهم‌ترین مشکل یا دغدغه‌ای که در کسب و کارتان با آن درگیر هستید چیست؟
کلا فرهنگ کتاب‌خوانی و هدیه دادن کتاب باید جا بیافتد. البته نوسان قیمت مواد اولیه و هزینه‌های مراحل انجام کار خیلی تاثیر گذارند. مراحل اداری چاپ هم دغدغه اصلی ماست.

خورشید: آینده‌ی کسب و کار خود را در کوتاه مدت و دراز مدت چگونه برآورد می‌کنید؟ (در خوشبینانه‌ترین حالت و در بدبینانه‌ترین حالت)
خوشبختانه مخاطبین علیرغم تورم و گرانی هنوز خریدارند و در نمایشگاه‌ها حضور خوبی دارند.

خورشید: یک خاطره جالب و تاثیرگذار از کسب و کار و چالش‌های خود بگویید.
همیشه آرزو داشتم نویسندگان کتاب‌ها را شخصا بشناسم مخصوصا آقای اسماعیل فصیح را. که بر حسب اقبالی که داشتم موفق به دیدار و ایجاد ارتباط دوستی خانوادگی با ایشان شدم.

خورشید: تا حالا شکست خورده‌اید؟ چه راه‌های خلاقانه‌ای را امتحان کرده‌اید که تضمین کننده سلامت و پیشرفت کارتان باشد؟
بله همیشه در کار ناملایمات وجود دارند. ولی هر شکستی شروع یک پیروزی بوده است. من به عنوان درس به مسائل نگاه می کنم و سعی می‌کنم تکرار نشوند.

خورشید: چه توانایی و قابلیتی در شما باعث موفقیت‌تان شده است؟
استعداد در فراگیری، پشتکار و بلندپروازی. دوست دارم در کارم موفق و مطرح باشم.

خورشید: اگر می‌توانستید با تجربه و اطلاعات فعلی خود، به گذشته بازگردید، و به خودتان پیش از شروع کسب و کار خود یک نصیحت کنید، آن نصیحت چه بود؟
زودتر وارد عرصه کار می‌شدم و موفقیت و رضایت‌مندی شغلی را زودتر تجربه می‌کردم.

خورشید: آیا برای بانوان پیامی دارید؟
پشتکار داشته باشیم و به مشکلات به عنوان درس نگاه کنیم.

برای ارسال نظر ثبت‌نام کنید یا با نام کاربری‌‌تان وارد شوید