انگیزه بگیرید

دیگاه‌های جنسیتی را از خودتان دور کنید

مدیر کارخانه‌ای که بنفشه صدیق به عنوان مدیر تضمین کیفیت در آن کار می‌کرد، مخالف حضور زنان در عرصه صنعت بود. همین، مهم‌ترین بنفشه صدیق شد که شرکت تولیدی صنعتی شیگال را در سال ۱۳۷۰ در ساوه تاسیس کند. او اکنون برای ۷۰ نفر ایجاد شغل کرده است و پیامش به زنان این است که دیدگاه‌های جنسیتی را از خودشان دور کنند. بنفشه صدیق همچنین مدیر عامل انجمن ملی زنان کارآفرین و رییس هیات مدیره بنیاد خیریه مرسل است.

گفتگو

خورشید: وقتی که بچه بودید می‌‌خواستید بزرگ شدید چه کاره شوید؟
بنفشه صدیق: دوست داشتم واعظ شوم چون از بچگی علاقه بسیاری به خواندن کتاب داشتم و می‌خواستم دانسته‌هایم را به دیگران منتقل نمایم. البته بعدها وقتی در مدرسه شاگرد نمونه شدم به همراه مدیرمان به مجلس شورای اسلامی رفتم. در آن زمان رییس مجلس آقای هاشمی رفسنجانی بود. از آن روز آرزو داشتم رييس مجلس شوم.

خورشید: چه انگیزه‌ای باعث شد که شما بخواهید یک کارآفرین شوید؟
ب.ص: بعد از دیپلم و در حین تحصیل در دانشگاه در شرکت پدرم مسئول بخش IT(نرم افزاروسخت افزار) شدم که فکر اولیه تاسیس شرکتی مستقل را در من ایجاد نمود.
بعد در شرکت تولیدي قطعات خودرو مدير تضمين كيفيت شدم و انگیزه اصلی کارآفرین شدنم مدیر کارخانه‌ای بود که مخالف حضور زن در عرصه صنعت بود. همین باعث شد که تصميم گرفتم توانمندي‌هایم را به اثبات برسانم و با استفاده از تسهيلات بانكي و منابع موجود اين شركت را فعال كنم.

خورشید: الگوی شما از اینکه خواستید به این عرصه وارد شوید چه کسی (یا کسانی) بودند؟
ب.ص: پدرم که اولین تولیدکننده شیر اجاق گاز در داخل كشور بودند و کارخانه را در سال ۱۳۶۰ تاسیس کرده‌اند كه در حال حاضر حدود ۱۰۰۰ نفر نيرو دارند.ایشان استاد مسلم من هستند.

خورشید: کمی در مورد کسب و کار فعلیتان توضیح دهید.
ب.ص: تولید دنده برنجی انواع گیربکس خودرو، شیربخاری اتوبوس و خاور، قطعات اتصالی ترمز.
هم‌چنین در حال حاضر در حال اجراي قرارداد انتقال تکنولوژی برای تولید شیرمخزن از کشور آلمان هستيم.
مشتریان محصولات هم ایران خودرو، ایران خودرو، دیزل و سایپا هستند. در حال حاضر شركت از توان توليدي بالايي برخوردار است و يكي از سه شركت تامين كننده اين قطعات براي خودروسازان است.

خورشید: زندگی شما قبل از اینکه به یک کارآفرین تبدیل شوید، چگونه بود؟
ب.ص: من به درس و مطالعه علاقه‌مند بودم و بيشتر وقتم را به اين امور اختصاص مي‌دادم.
البته از زمان كودكي در روزهاي جمعه پدرم ما را به کارخانه می‌برد. همین باعث علاقه‌مندی من به کارهاي فنی و تولید شد و در آن روزها در كنار پدرم با ادبيات كسب و كار و صنعت آشنا شدم.

خورشید: یک روز عادی برای شما چگونه سپری می‌شود؟
ب.ص: صبح ساعت ۶ بیدارشده. ساعت ۷ فرزندم رابه مدرسه برده و بعضي روزها به کارخانه در ساوه می‌روم و بقيه روزها در دفتر مركزي در تهران مشغولم. از ۹ تا ساعت ۱۸ مشغول کارم. سپس به خانه بازگشته و به امور درسی دخترم و كارهاي منزل رسيدگی مي‌کنم.

خورشید: چطور بین کار خانه و کار بیرون تعادل برقرار می‌کنید؟
ب.ص: برقراري اين تعادل نياز به حمايت خانواده دارد. هنكامي كه خانواده نقش زن را در جامعه مي‌پذیرد اين تعادل مي‌تواند برقرار شود. حضور فيزيكي كمتر اما پرمحتوا باعث رضايت اطرافيان و موفقيت جمعي خواهد شد. موفقيتي كه همه احساس مي‌کنند در آن سهمي دارند.

خورشید: برای استراحتتان چه کار می‌کنید؟
ب.ص: کتاب می‌خوانم. شعر می‌نویسم. خاطرات و مطلب می‌نویسم.

خورشید: چه بخشی از کارتان بیشتر برایتان لذت بخش است؟
ب.ص: من کلا به کارم عشق دارم. بخش تولید و نظارت بر امور اجرایی که نیاز به تفکر و تعمق دارد و همچنین اصلاح فرآیندهای مختلف لذت‌بخش‌تر است.

خورشید: تا حالا شکست خورده‌اید؟ چه راه‌های خلاقانه‌ای را امتحان کرده‌اید که تضمین کننده سلامت و پیشرفت کارتان باشد؟
ب.ص: شکست خیر، ولی چالش‌های زیادی داشته‌ام که اصولا جزئی از زندگی و کار می‌باشند. در این مواقع سعي مي‌کنم با صبر و تفکر راه‌حل را پیدا کنم و معتقدم همین چالش‌ها هستند که دانسته‌هایمان را محک می‌زنند.

خورشید: چه انگیزه‌ای موجب شد در ایران بمانید و به کارتان ادامه دهید؟
ب.ص: ایران وطن من است و به آن افتخار می‌کنم. سرزمیني سرشار از منابع انسانی و زیرزمینی و نعمت‌های خداوندي كه بايد در استفاده بهينه از آن‌ها به يكديگر كمك كنيم و شكرگزار باشيم.

خورشید: چه توانایی و قابلیتی در شما باعث موفقیتتان شده است؟
ب.ص: اعتمادبه‌نفس، پشتکار، توکل به خدا و عشق به کار، انگیزه‌ داشتن و کنجکاوی، ریسک‌پذیری و ریزبینی.

خورشید: وقتی که کارتان را تازه شروع کرده بودید، دلتان می‌خواست چه نصیحتی به شما می‌شد؟
ب.ص: دلم می‌خواست اصلا نصیحتی نمی‌شد. زیرا خلاقیت و محبوبیت با یکدیگر در تضاد هستند و اصولا اطرافیان به رعایت عرف راهنما هستند.

خورشید: در حال حاضر مهمترین مشکل/دغدغه‌ای که در کسب و کارتان با آن درگیر هستید چیست؟
ب.ص: مشکلات جزو لاینفک ذات زندگی و کسب و کار هستند که با درایت، تفکر و توکل قابل حلند.

خورشید: آیا کارآفرین موفق دیگری را می‌شناسید که به ما معرفی کنید؟
ب.ص: بله سرکارخانم مرضیه ابراهیمی، موسس شرکت نافذ(نانو فن آوری ذرات)

خورشید: آیا فعالیت جانبی دیگری نیز دارید؟
ب.ص: بله پدرم بنیاد خیریه مرسل را جهت تامین مخارج تحصیل کودکان بی‌بضاعت تاسیس نموده‌اند که من به عنوان رئیس هیات مدیره در آنجا فعالیت می‌کنم.

خورشید: پیامی برای بانوان دارید؟
ب.ص: بله. توانمندی‌های خود را بشناسید و دیدگاه‌های جنسیتی را از خود دور کنید. با پشتکار و همت به آنچه علاقه‌مندید دست خواهید یافت. از فرصت‌های زماني زیادی که در اثر ماشینی شدن زندگی در عصر ما ایجاد شده، در عرصه کارآفرینی استفاده کنید تا اوقات فراغت بلااستفاده نگردند.

نظرات

سهیلا منفرد
سهیلا منفرد:

بسیار بسیار عالی و پرمحتوا و قابل احترام!
همیشه اعتقاد داشتم که ریشه ی بسیاری از موفقیت های بزرگ به مشاهده ی عینی موفقیت در زندگی خانوادگی افراد موفق برمیگرده(البته نه اینکه اگه خانواده ای حائز شرایط موفقیت نبود،دست کشید و...!)برای من که درخانواده و فامیلم هیچ کارآفرینی نداشتم بسیار باعث خوشحالیه خوندن این مصاحبه!
با تشکر