انگیزه بگیرید

خاطرات خوب در راه‌اند

فرخنده معنوی متولد سال ۱۳۴۶ در آمل است. لیسانس حوزوی دارد و سفره خانه سنتی شاهاندشت را در شاهاندشت، ۶۵ کیلومتری آمل، راه‌اندازی کرده است. در حال حاضر ۴ نفر در این سفره خانه مشغول به کار هستند.

گفتگو

خورشید: وقتی که بچه بودید می‌خواستید بزرگ شدید چه کاره شوید؟
دوست داشتم معلم شوم. اتفاقا در بزرگسالی هم این آرزو را داشتم. در امتحان مربوطه هم موفق شدم ولی به علت مخالفت خانواده و همسرم اقدام نکردم.

خورشید: چه انگیزه‌ای باعث شد که شما بخواهید یک کارآفرین شوید؟
کلا کار و استقلال مالی را دوست دارم و از آنجائی که ارثیه پدری هم دارم می‌توانستم راحت و بدون مشغله زندگی کنم ولی دلم می‌خواست به فرزندانم این درس را بدهم که هیچ چیزی را آسان نمی‌توان به دست آورد و باید برای زندگی زحمت کشید و فعالیت کرد.

خورشید: الگوی شما از اینکه خواستید به این عرصه وارد شوید چه کسی (یا کسانی) بودند؟
مادرم بسیار فعال و پرکار بود. منزل‌مان محل رفت و آمد کشاورزان زیادی بود و همیشه در فعالیت بودیم و زندگی دیگری در تصورم نبود.

خورشید: زندگی شما قبل از اینکه به یک کارآفرین تبدیل شوید چگونه بود؟
خانه‌دار بودم و درس هم می خواندم. حدود ۶ سال است که در مسیر آبشار و قلعه معروف محله خانه ساخته‌ایم. در تمام این مدت شاهد ایران گردان بسیاری بوده‌ام که به قصد گردشگری به اینجا می‌آیند و به دلیل عدم وجود امکانات بهداشتی و پذیرایی سردرگم‌اند. دائم فکر می‌کردم که برای سر و سامان دادن به این گردشگران چه کاری از من برمی‌آید. به این نتیجه رسیدم که سفره خانه تاسیس کنم. دوره کمک‌های اولیه هلال احمر را هم دیده‌ام تا در صورت نیاز کمک کنم.

خورشید: کمی در مورد کسب و کار فعلی‌تان توضیح دهید (شروع کار، گسترش به مرور زمان، تغییر و تحول در خدمات یا محصول ارایه شده و ...)
سفره‌خانه سنتی را با اخذ مجوز از سازمان گردشگری تاسیس کرده‌ام و انواع غذاها و نوشیدنی‌های محلی را در این‌جا داریم. در نظر دارم چند سوئیت هم برای اسکان شبانه گردشگران در آینده نزدیک بنا کنم و کار را گسترش دهم.

خورشید: بزرگترین ترس و نگرانی شما برای شروع کسب و کار چه بود؟ آیا شغل قبلی خود را ترک کردید؟ یا اینکه پیش از شروع کسب و کار خود شاغل نبودید؟
هیچ ترسی نداشتم و با توکل به خدا مطمئن بودم که موفق می‌شوم. وقتی کار را به خدا بسپری دیگر نگرانی معنا ندارد.

خورشید: کمی برای ما از نحوه سرمایه‌گذاری و اهمیت مسایل مالی در ابتدای کار بگویید. آیا مسایل مالی عامل بازدارنده‌ای محسوب می‌شد؟ چگونه بر این مشکل غلبه کردید؟
زمینی که ارث پدری‌ام بود فروختم و این کار را شروع کردم. مسائل مالی قابل حل‌اند و هیچ وقت بازدارنده نیستند.

خورشید: یک روز عادی برای شما چگونه سپری می‌شود؟ برای استراحت‌تان چه کار می‌کنید؟ چه فعالیتی به شما آرامش می‌دهد؟ چطور بین کار خانه و کار بیرون تعادل برقرار می‌کنید؟
کارهای خانه را از روز قبل انجام می‌دهم تا جلو بیفتم. ۷:۳۰ صبح بیدار شده و تا 9 به کارهای خانه و فرزندانم می‌رسم. بعد به سفره‌خانه می‌آیم و غذامی پزم. کارها را مرتب می‌کنم. بعد از ظهر بر می‌گردم خانه تا ساعت ۴ که باز برای شام بر می‌گردم محل کار و تا ۱۱ شب می‌مانم. برای سرگرمی کتاب و قرآن می‌خوانم، فیلم هم نگاه می‌کنم.

خورشید: فکر می‌کنید اداره و تاسیس یک فعالیت کارآفرینانه چه تغییراتی در شما ایجاد کرده است؟ چه تجربیاتی را از کسب و کار خود به زندگی اجتماعی و خانوادگی خود منتقل کرده‌اید؟
اعتماد به نفسم را بالاتر برده و پرکارتر شده‌ام. توانایی‌ام در انجام کار و یادگیری کارهای جدید بیشتر شده است.

خورشید: نقش خانواده و اطرافیان خود را در موفقیت خود چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا درگیری‌های سر کار را به خود به خانه می‌‌آورید؟
همه‌ی اطرافیان مرا تشویق می‌کنند چون برای آبادانی محلمان خوب است. شاهاندشت سالها در انتظار چنین امکاناتی بوده است.

خورشید: چه بخشی از کارتان بیشتر برایتان لذت بخش است؟
چون خیلی مهمان‌نوازم از رضایت مشتریان شاد می‌شوم. این جوری گردشگران هم بیشتر به این محل تاریخی و زیبا می‌آیند.

خورشید: در حال حاضر مهمترین مشکل یا دغدغه‌ای که در کسب و کارتان با آن درگیر هستید چیست؟
مشکل خاصی ندارم؛ فقط ایام هفته کار کمی کساد است و برعکس آخر هفته خیلی پرکاریم.

خورشید: آینده کسب و کار خود را در کوتاه مدت و دراز مدت چگونه برآورد می‌کنید؟ در خوش‌بینانه‌ترین و بدبینانه‌ترین حالت؟
من خیلی خوش‌بینم. هر طور که زندگی را تعبیر کنیم همان‌طور هم می‌شود. مطمئنم با استقبال بالا روبرو می‌شویم و جهانگردان زیادی به اینجا خواهند آمد.

خورشید: یک خاطره جالب و تاثیرگذار از کسب و کار و چالش‌های خود بگویید.
تا حالا همه خانواده به صورت فشرده کار کرده‌ایم و در این مدتِ پر کار دوبار پسر کوچکم گم شد که به لطف خدا به خیر گذشت. راستش به نظرم خاطرات خوب در راهند.

خورشید: تا حالا شکست خورده‌اید؟ چه راه‌های خلاقانه‌ای را امتحان کرده‌اید که تضمین کننده سلامت و پیشرفت کارتان باشد؟

زیاد ولی هر بار مصمم‌تر از قبل کارم را شروع کردم.

خورشید: چه توانایی و قابلیتی در شما باعث موفقیت‌تان شده است؟
ایمانم به خدا و موفقیت، قوی است، شک و تردید هم ندارم؛ و شجاع و انتقاد پذیرم.

خورشید: اگر می‌توانستید با تجربه و اطلاعات فعلی خود، به گذشته باز گردید، و به خودتان پیش از شروع کسب و کار خود یک نصیحت کنید، آن نصیحت چه بود؟

بیشتر کارها را به صورت تجربی آزمون و خطا یاد گرفتم. کاش با آگاهی بیشتری شروع می‌کردم.

خورشید: آیا برای بانوان پیامی دارید؟
بدانید که هیچ تلاشی بی‌نتیجه نمی‌ماند. همیشه همراه خوبی برای همسرتان باشید تا خانواده‌ای موفق داشته باشید.

برای ارسال نظر ثبت‌نام کنید یا با نام کاربری‌‌تان وارد شوید