انگیزه بگیرید

تصميم گرفتم شكست‌خورده نباشم

نوشین احمدی پس از کسب تجربه در چند حوزه اجرایی و با آگاهی بر توان مدیریت و رهبری خود، در سال ۱۳۸۱ شرکت سپهر صنعت هرمزگان را در بندرعباس تاسیس کرد. او به پروژه‌هایی علاقه‌مند است که به راحتی نمی‌توان از پس آن‌ها برآمد. نوشین احمدی به مشکلاتی هم برخورد کرده و برای حل آن‌ها...

گفتگو

خورشید: وقتی که بچه بودید می خواستید بزرگ شدید چه کاره شوید؟
نوشین احمدی: دلم مي خواست بهترين و قويترين آدم باشم حالا در هر كاری كه هستم.

خورشید: چه انگیزه ای باعث شد که شما بخواهید یک کارآفرین شوید؟
ن.ا: بعداز ديپلم، معاون يه مدرسه شدم و همين طور هنر تدريس مي كردم و از كارم راضي بودم. بعد حقوق خوندم ولي از كار در فضای دادگاه خوشم نيومد.

خورشید: زندگی شما قبل از اینکه به یک کارآفرین تبدیل شوید، چگونه بود؟
ن.ا: مشكلات خانوادگي پيدا كرده بودم و اون مشكلات باعث شد كه از همسرم جدابشم. اوضاع روحيم به هم ريخته بود و شرايط بدی داشتم اما تصميم گرفتم يه آدم شكست خورده نباشم، مي خواستم جبران كنم. از كار دولتي هم خوشم نمي اومد. يه مدتی هم در شركت كشتي سازی فراساحل كاراجرايی كردم، بعد تصميم گرفتم خودم كار كنم. از بچگی در خودم توان مديريت و رهبري می ديدم. براي راه اندازی شركت با يک آقايی شريک شدم كه پس از مدتی از شركت بيرون رفت و من خودم درسال ۸۱ كار رو راه انداختم، وام هم نگرفتم، در بندرعباس اولين زني بودم كه وارد يه حوزه كاملاً مردونه می شد كه كار بدني رو هم طلب مي كرد و می دونم كه در سراسر كشور هم در اين حوزه زن های معدودی وارد شده اند.

خورشید: یک روز عادی برای شما چگونه سپری می شود؟
ن.ا: زود بيدار مي شم و ۷ صبح از خونه بيرون مي زنم، ميرم سراغ اين كه آيا بارها رسيده و هماهنگي های لازم رو می كنم، از تخليه مطمئن می شم كه بار ضربه و صدمه نخوره، سر ساختمان می رم و به كارای فنی و بتن ريزی سركشی می كنم و بعد به كارهای اداری مربوطه و امور مشتری و تماس ها، مثلاً با نيروگاه توليد برق هرمزگان و مجتمع آلومينيم المهدی كه برای كارها با اونا سروكار داريم، می رسم. حدوداً ۹ شب به خونه بر می گردم. يعنی روزانه بين ۱۰ تا ۱۲ ساعت كار می كنم.

خورشید: چطور بین کار خانه و کار بیرون تعادل برقرار می کنید؟
ن.ا: البته من كه فعلاً مهمون مادر و پدرم هستم! بچه هم ندارم ولی فكر می كنم وقتي كسي هم به خونواده و هم به كارش عشق داشته باشه، می تونه هر دو مسئوليت رو باهم هماهنگ كنه و اين كار سختی نيست. الان هم براي بعضي از كارها و گاهی براي پخت وپز به خانواده ام كمك می كنم.

خورشید: برای استراحتتان چه کار می کنید؟
ن.ا: فيلم می بينم. فيلم های اكشن دوست دارم! روزهای تعطيل رو دوست دارم براي استراحت و آرامش خونه باشم.

خورشید: چه بخشی از کارتان بیشتر برایتان لذت بخش است؟
ن.ا: از پروژه های سخت كه آدمای ديگه به راحتی نمی تونند انجام بدن، خوشم مياد. وقتی چنين كاری تموم می شه خيلی حال می كنم.

خورشید: تا حالا شکست خورده اید؟ چه راه های خلاقانه ی را امتحان کرده اید که تضمین کننده سلامت و پیشرفت کارتان باشد؟
ن.ا: آره. خطر پيش اومده. با قدرت روحي جلوش ايستادم.

خورشید: چه انگیزه ای موجب شد در ایران بمانید و به کارتان ادامه دهید؟
ن.ا: نه تنها دلم می خواست در ايران باشم كه حتی ترجيح مي دادم كه در شهر خودم بندرعباس كار كنم. شايد به خاطر اينكه در شهر و كشور خودم با محيط انس دارم.

خورشید: چه توانایی و قابلیتی در شما باعث موفقیتتان شده است؟
ن.ا: كله شق و ريسك پذيرم. به پرسنلي كه باهاشون كار مي كنم انگيزه مي دم، رابطه خوبی با اونا دارم. پيش اومده برای يك كاری به اونا گفته باشم برای انجام اين كار دستمزدي نمي تونم به شما بدم و اونا كار رو انجام دادن.

خورشید: وقتی که کارتان را تازه شروع کرده بودید، دلتان می خواست چه نصیحتی به شما می شد؟
ن.ا: براي شروع هر كاری، اول به تحقيق و كسب اطلاعات همه جانبه احتياج داريم و هركس اين تحقيق رو نكنه حتماً با مشكل برخورد می كنه. اين براي شروع كارم تجربه كردم كه اون جاهايي رو كه درست بررسي نكردم با مشكل و مانع روبرو شدم. دوم اينكه بايد در اون حوزه خودتو بندازي و كارگري كني و عملاً مدتي لمسش كني. با اين همه معتقدم مديريت و استعداد ذاتی مي خواد البته فوت و فنش اكتسابي هم هست اما اگر كسي اون توان ذاتی لازم رو در خودش نمی بينه نبايد وارد بشه. بايد وارد كارها و سطوحي بشه كه می تونه جزو بهترين ها باشه.

نظرات

sohibaki
sohibaki:

خیلی خیلی خسته نباشید. واقعا با جنسیت زن تو این مملکت به جایگاه رسیدن سخته تبریک میگم خدمتتون.

rose.shakiba
rose.shakiba:

خوشحالم که تونستین فعل خواستن رو صرف کنید بانوووووووووووو. خسته نباشید.