انگیزه بگیرید

از ترکیب علاقه، تحصیل و تجربه‌ ایده‌ خلق کنید

کتایون سپهری، پس از کسب تجربه در کارها و شرایط کاری متفاوت به این نتیجه رسید که خلق و خویش کار شخصی را می‌طلبد. تاسیس شرکت مهندسی شبکه پژوهش بهنگام در سال ۱۳۸۵ نتیجه شناخت این خلق و خوست. کار اصلی این شرکت مشاوره و آموزش در زمینه‌های مختلف مدیریتی، صنعتی، کارآفرینی، توسعه کسب و کارهای کوچک و متوسط (SMEs)، و ایجاد و توسعه شبکه‌های کسب و کار است.

گفتگو

من معتقدم خانم‌ها باید علاقه خود را در زندگی پیدا کنند و از ترکیب علاقه، تحصیل و تجربه‌ای که دارند ایده‌ای خلق کنند و با عملیاتی کردن آن کار و زندگی کنند و با خود پیمان ببندند که آن قدر قوی و متعالی شوند که هیچ چیز آرامش روحی آنها را به هم نریزد. این را من نمی گویم کتایون سپهری عضو هیات مدیره انجمن زنان مدیر کارآفرین، مشاور کانون عالی کارفرمایان بخش خصوصی و کارشناس سازمان کنفرانس اسلامی و اتاق بازرگانی کشورهای اسلامی می گوید.
وی فوق لیسانس مهندسی صنایع است و دارای دیپلم رسمي سازمان ملل در توانمتد سازي سازمان‌هاي كارفرمايي در حوزه تجارت و SME ها و این روز ها مدیر عامل و عضو هیات مدیره شرکت مهندسی شبکه پژوهش بهنگام است.
وی در گپی خودمانی به سوال های خورشید پاسخ داد.

خورشید: در آرزو های بچگی می خواستید چکاره شوید؟
کتایون سپهری: دوست داشتم مهندس کامپیوتر شوم و شدم. ولی وقتی مهندس کامپیوتر شدم احساس کردم که باید رشته تحصیلی و کاریم رو عوض کنم و همین کار رو هم کردم.

خورشید: و چه انگیزه ای شما رو از یک مهندس کامپیوتر به سمت کار آفرینی سوق داد؟
ک.سپهری: من کارها و شرایط کاری متفاوت رو تجربه کردم. بعد از چند سال به این نتیجه رسیدم که خلق و خوی من کار شخصی را می‌طلبد. چون در کارم به آزادی عمل، ریسک کردن و انعطاف‌ پذیر بودن ساعت کاری نیاز دارم و این جوری بهتر کار می‌کنم. یه قسمتی از کار ما نیاز به طراحی مدل و متدولوژی های جدید داره. برای من بهترین زمان برای این کار، از عصر به بعده که همکارها میرن، تلفن‌ها کمتر زنگ می‌زنه و آرامش برقراره.

خورشید: کمی از کسب و کار فعلیتان بگویید.
ک.سپهری: کار ما مشاوره و آموزش در زمینه های مختلف مدیریتی، صنعتی، کارآفرینی، توسعه کسب و کار های کوچک و متوسط (SMEs) و ایجاد و توسعه شبکه های کسب و کاره.
بعد از اتمام تحصیل در زمینه های مختلف کار کردم و حتی یک شرکت کامپیوتری هم تاسیس کردم که به دلیل اعتماد بی ‌مورد به یکی از شرکا با شکست مواجه شد. بعد از اون باز هم یکی دو تا کار مختلف کردم تا این که فهمیدم علاقه اصلیم در کار مشاوره مدیریت است. برای همین در این کار متمرکز شدم که خودش تنوع خیلی زیادی داره. به همین دلیل متوجه شدم که نیاز به تحصیلات بیشتر دارم. فوق لیسانس مهندسی صنایع رو گرفتم و کسب و کار اصلیم رو در همین رشته شروع کردم و خوش‌بختانه موفق بوده‌ام. هر چند که تنوع کاری این رشته و حتی لزوم ارایه روش‌های جدید برای کارهای به ظاهر تکراری مجبورمون می کنه که خودمون هم مرتبا در دوره‌های مختلف داخلی و بین‌المللی شرکت کنیم و همیشه در حال یادگیری باشیم.

خورشید: یک روز عادی برای شما چگونه سپری می شود؟
ک.سپهری: صبح ۷:۳۰ بیدار می شوم و ظرف چند دقیقه حاضر شده و حدود ۸ سر کار هستم و تا ۸ و ۹ شب هم کار می‌کنم. البته قسمت عمده‌ای از کار ما تو جلسات پروژه‌ها است که خیلی از اونا هم خارج از تهرانه. بعضی وقت‌ها پیش میاد که شب از راه می‌رسیم و دوباره صبح روز بعد به سفر بعدی می ریم.

خورشید: چطور بین کار خانه و کار بیرون تعادل برقرار می‌کنید؟
ک.سپهری: ازآن جایی که مجردم، به غیر از بعضی موارد خاص مسولیت خانوادگی زیادی ندارم. به همین دلیل قسمت زیادی از وقتم را صرف شغلم می‌کنم.

خورشید: اوقات فراغت خود را چگونه می گذرانید؟
ک.سپهری: مطالعه کتاب را دوست دارم. سودوکو خیلی حل می کنم. اهل ورزش مخصوصا اسکی هستم. موسیقی گوش می‌کنم. و البته سفرهای کوتاه داخلی هم می‌روم. کار ما چون سفر زیاد داره با وجودی که خستگی هم داره ولی به نوعی استراحت هم محسوب میشه. مخصوصا اگه به اندازه یکی دو ساعت فرصت داشته باشیم که آثار دیدنی اون شهر رو هم ببینیم. چند سال پیش یه پروژه‌ای داشتیم که محل کارخانه ۵ کیلومتری رشت بود. ما ۸ ماه رفتیم و اومدیم ولی حتی یک بار هم نرفتیم توی شهر!

خورشید: چه بخشی از کارتان بیشتر برایتان لذت بخش است؟
ک.سپهری: قسمت‌هایی از کار که نیاز به خلاقیت و نوآوری و حل مساله دارد. و وقتی پروژه ها به نتیجه نهایی و مطلوب می‌رسه و اجرایی میشه و نتیجه عینی آن را در توسعه یا بهبود یک مجموعه می بینم.

خورشید: تا حالا شکست خورده‌اید؟ چه راه‌های خلاقانه‌ای را امتحان کرده‌اید که تضمین کننده سلامت و پیشرفت کارتان باشد؟
ک.سپهری: فراوان و به کرات ولی هیچ وقت تسلیم نشدم و ادامه داده‌ام. اصولا با انعطاف ‌پذیری و اعتماد به نفس مسایل را حل می‌کنم. تقریبا هیچ مشکلی نمی ‌تونه باعث بشه که من از کوره در برم یا خونسردیم رو از دست بدم، برای همین در بیشتر موارد می‌تونم در آرامش مساله رو تجزیه و تحلیل کنم و واکنش درست نشون بدم و تصمیم مناسب بگیرم.

خورشید: چه انگیزه‌ای موجب شد در ایران بمانید و به کارتان ادامه دهید؟
ک.سپهری: من عاشق کشورم هستم و دوست دارم نتیجه کارهایی که بلدم را در این جا ببینم. هر وقت از یک سفر خارجی بر می‌گردم تا مدت‌ها از مقایسه آنچه می‌تونستیم باشیم و نیستیم افسردگی می‌گیرم. هر چند که سازمان های مسئول خیلی علاقه به هم کاری ندارن ولی من هم چنان تلاش می ‌کنم و امیدم رو از دست نمی دم.

خورشید: چه توانایی و قابلیتی در شما باعث موفقیتتان شده است؟
ک.سپهری: حمایت همیشگی خانواده بسیار موثر بوده چون مرا به تحصیل علم و زبان تشویق کردند و با همه شرایط کاری من کنار اومدن. پشتکار، انعطاف ‌پذیری و اعتماد به نفس زیاد دارم. ناامید و خسته نمی شم. اهل ریسکم و از نظرات انتقادي كه باعث اصلاح يا پيشرفت من باشن خيلي استقبال مي كنم.

خورشید: وقتی که کارتان را تازه شروع کرده بودید، دلتان می‌خواست چه نصیحتی به شما می شد؟
ک.سپهری: نمی دانم، ولی احتمالا به آن دقت می کردم. ولی در مورد رشته تحصیلی کاش کسی توصیه می کرد مهندسی صنایع را از اول بخوانم.

خورشید: در حال حاضر مهمترین مشکل/دغدغه‌ای که در کسب و کارتان با آن درگیر هستید چیست؟
ک.سپهری: تغییرات مدیریتی درسطوح تصمیم‌گیر
مشکلات مالی ارگان ها و شرکت ها به دلیل وضعیت اقتصادی که مستقیما روی کار شرکت هایی مثل ما تاثیر داره.
خورشید: آیا کارآفرین موفق دیگری را می شناسید که به ما معرفی کنید؟
ک.سپهری: خانم صابر- خانه پژوهش نواندیش، مادر کارآفرینی ایران
خانم مهدیون- شرکت سماتک
خانم رویایی- شرکت تفلون کومه

خورشید: پیامی برای بانوان دارید؟
ک.سپهری: من معتقدم خانم ها باید علاقه خود را در زندگی پیدا کنند و از ترکیب علاقه، تحصیل و تجربه‌ای که دارند ایده‌ای خلق کنند و با عملیاتی کردن آن کار و زندگی کنند و با خود پیمان ببندند که آن قدر قوی و متعالی شوند که هیچ چیز آرامش روحی آنها را به هم نریزد.

خورشید: نظرتان در مورد مدرسه خورشید چیست؟
ک.سپهری: با این مدرسه آشنایم و در چند دوره آموزش های آن‌لاین آن هم شرکت کردم. بنظرم بسیار مفید است و به دیگران نیز شرکت در این دوره ها رو پیشنهاد می کنم.

پ.ن: ایمیل خانم سپهری برای تماس خورشیدی ها:
catsepehri@yahoo.com

نظرات

الهه .
الهه .:

ممنون از این مصاحبه آموزنده! :)

سما
سما:

خانم سپهری بغیر از اینکه کارآفرین موفقی هستند در اخلاق هم رتبه اول را دارند مخصوصا در برخورد با کسانی که به تجربه و مشورت ایشون احتیاج دارند .براشون آرزوی موفقیت و سلامتی دارم .

catsep
catsep:

سما جون، خیلی از لطف و حسسن نظرت ممنونم.

زهرا نجفی
زهرا نجفی:

من کارشناس ارشد پرستاری هستم و سابقه 14 سال کار در بیمارستان دارم .محیط کاری و رفتارهای زشت پزشکان باعث شده که من از جماعت پزشک بیزار شوم. من دچار افسردگی روحی شدم و این حالت نیز در سایر همکارانم دیده شده است . من احساس می کنم پزشکان( به خصوص پزشکان دانشگاه علوم پزشکی تهران) پرستاران را به شکل خر می بینند و مجاز هستند هر رفتاری را که دلشان می خواهد با آنان انجام دهند. احساس می کنم پزشکان یاد گرفته اند که حق تعرض به انسانیت افراد را دارند و کسی نیست چیزی به آنها بگوید. احساس می کنم هر چقدر سواد آنها بالاتر است حس زور گویی آنها نیز بالاتر است . فقط می دانم که نیاز به کمک دارم و از سردرد رنج می برم.

خورشید خانوم
خورشید خانوم:

سلام زهرا جان

ما را برای حل مشکلاتتان همراه خود بدانید.

روابط انسانی و سلسله مراتبی در حوزه های مختلف کار موضوع قابل تاملی هست که شما به آن اشاره کرده اید. اما توجه داشته باشید ناراحتی و افسردگی شما در مواجهه با این مشکل ممکن است منجر به انفعال شود و در نهایت از کارآیی شما در کارتان بکاهد. پس همانطور که خودتان گفته اید تحولی در زندگیتان ایجاد کنید.
شاید اولین قدم این باشد که با اقتدار بر خودتان مسلط باشید و نحوه رفتار خود را در محیط کار مدیریت کنید. تداوم رفتار مناسب و هوشمندانه شما می تواند از تنش های کاری بکاهد و دیگران را نیز به رفتار مناسب تشویق کند.
این کار، قدم اول شما برای تحول بزرگی است که می خواهید در زندگیتان ایجاد کنید.

درباره این پیشنهاد چه فکر می کنید؟
خودتان قدم های مناسب ایجاد تغییر را چه می دانید؟

catsep
catsep:

زهرا جان،
خیلی متاسفم که انقدر دیر این پست ها رو خوندم.
نظرتون راجع به تاسیس یک شرکت خدمات پرستاری با چند تا از دوستاتون که مثل شما خیلی باوجدان و وظیفه شناس هستن چیه؟
من فکر می کنم اگه گروه هدف خاصی که پیش از این تعریف نشدهف یا یک نوع نوآوری در خدماتتون داشته باشین حتمن موفق میشین.

زهرا نجفی
زهرا نجفی:

انسان اگر برای آنچه قلباً دوست دارد کار نکند ، انسانی مرده است وتنها زندگی نباتی دارد. احساس می کنم تا کنون برای قلبم کار نکرده ام. خدواند چیزی بهتر از درون آدمی نیافریده است و در درون افراد شگفتیهایی وجود دارد که رمز موفقیت وتعالی انسان است.می خواهم مفید باشم و کاری کنم که از فکر واندیشه من افراد زیادی بهره ببرند. پس از 14 سال کار فهمیدم که در جهت خواسته دلم کار نکرده ام و فقط منتظر ایجاد تغییر از سوی دیگران بود ه ام.

زهرا نجفی
زهرا نجفی:

با سلام

خانم سپهری از شما بسیار ممنون هستم. 90 درصد باورهایی که قبلاً داشتم باورهای نامعقول بودند و همین باورهای نامعقول بودند که باعث می شدند من به دیگران و موقعیتهااجازه دهم دگمه های اعصابم را فشار دهند. با زیر سوال بردن باورهای نامعقول خودم و تبدیل آنها به باورهای معقول احساس آرامش بیشتری میکنم. نوشته های آلبرت آلیس رواندرمانگر معروف که در زمینه رفتاردرمانی عقلانی هیجانی کار کرده است ، را مطالعه کردم. با برخی از دوستانم قرار است انجمن صنفی روانپرستاری را راه اندازی کنیم. اگر این انجمن تشکیل شود اهدافی را که در نظر دارم دنبال خواهم کرد و اگر موفق نشوم می خواهم از طریق کار آفرینی وارد عمل شوم تا به تمام کسانی که مثل خودم از مشکل اضطراب ، خشم ، افسردگی و. سایر واکنشهای تند رنج می برند کمک کنم تا آنها نیز در جهت زندگی عاقلانه و آرامش درون قدم بردارند.

catsep
catsep:

این خبر خیلی خوبیه.
امیدوارم کسانی دور هم جمع شین که تخصص هم دیگه رو تکمیل می کنین و خلقیاتتون هم با هم سازگار باشه.
حتمن با کمی تساهل و تسامح و تحمل در این کار بزرگ موفق میشین.
من براتون آرزوی ببهترین ها رو می کنم.

هاتیا
هاتیا:

سلام
چطوری میشه در کنار شما باشم و کارورزی کنم؟