درباره مدرسه کارآفرینی خورشید

در سال ۱۳۸۸ تعدادی از کارشناسان حوزه کارآفرینی در صدد برآمدند تا گامی در جهت آموزش کارآفرینی، به گردش درآوردن چرخه‌های اقتصاد و کاهش بیکاری بردارند. مانند بسیاری از پژوهشگران اقتصادی و جامعه‌شناسی، بنیانگذاران خورشید بر این باور بودند و هستند که کارآفرینی، به‌خصوص کارآفرینی زنان، جوامع را پویاتر، نوآوری را شکوفاتر و سرنوشت نسل‌های آینده را روشن‌تر می‌سازد. از دل این باورها و هدف‌ها مدرسه کارآفرینی خورشید متولد شد تا روش‌ها و راهکارهای نوین ایجاد کسب و کار را به زنان بیاموزد. اولین دوره مدرسه خورشید در پاییز سال ۸۸ با شرکت اولین گروه از علاقه‌مندان برگزار شد. تاکنون بیش از ۲۷۰ دانشجو در دوره‌های آنلاین مدرسه خورشید شرکت کرده‌اند که بسیاری از آن‌ها هم اکنون در مراحل گوناگون راه‌اندازی کسب و کارشان هستند.

چرا کارآفرینی اهمیت دارد؟
کارآفرینی برای رشد اقتصادی، بهره‌وری و نوآوری امری حیاتی‌ است و موجب کاهش بیکاری می‌شود. به همین دلیل بسیاری از کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه، ترویج کارآفرینی و فراهم کردن امکانات آن را در دستور کار خود قرار داده‌اند. متخصصین معتقدند جوامعی که شاخص بالایی از کارآفرینی دارند، کیفیت زندگی در آن‌‌ها بهتر شده و فن‌آوری‌های نو به سرعت بیشتری رواج می‌یابند. از طرف دیگر، کارآفرینی در سطح فردی، افزایش خلاقیت و نوآوری، توسعه و رفاه اقتصادی بلندمدت، استقلال مالی و نشاط خانوادگی را به دنبال خواهد داشت.

ارزش‌های خورشید کدامند؟
توسعه اجتماعی: مدرسه خورشید نهادی غیرانتفاعی است که دوره‌های آموزشی کارآفرینی را به منظور توانمند سازی زنان ایرانی به دانشجویان ارائه می‌کند.
عملگرایی: تاکید و هدف مدرسه خورشید، نه آموزش مفاهیم نظری کارآفرینی، که بیش از هر چیز، آموزش مهارت‌های عملی مورد نیاز یک کارآفرین است تا از طریق آن بتواند در راه ایجاد یک کسب و کار موفق گام بردارد.
توانمندسازی: مدرسه خورشید باور دارد که همه دانشجویانش از توانایی‌ها و قابلیت‌های گوناگون برخوردارند. به همین جهت، هدف مدرسه خورشید این است که با فراهم ساختن فضایی تعاملی و ارائه راهنمایی‌های عملی و معطوف به کسب و کار، دانشجویان را به مهارت‌ها و توانایی‌هایی‌شان آگاه سازد و آنها را پرورش دهد.
یادگیری جمعی: دوره‌های خورشید مبتنی بر ایده‌های دانشجویان و در رابطه‌ی متعامل بین آن‌ها با تسهیلگر دوره و نیز با یکدیگر برگزار می‌شوند. بنابر این، روش مدرسه در کلاس‌ها، پرورش و رشد ایده‌های دانشجویان از طریق همفکری و دریافت بازخورد از دیگر دانشجویان است.
قدم های بزرگ برای کسب و کارهای کوچک: مدرسه خورشید بر جایگاه و اهمیت کسب و کار‌های کوچک در توسعه‌ی اقتصادی جوامع باور و تاکید دارد. ازاین رو، خورشید بیش از هر چیز به منظور کمک و پاسخ به نیاز‌های کارآفرینان در راه‌‌اندازی کسب و کار‌های کوچک و متوسط راه‌اندازی شده‌ است. . از اینرو خورشید به منظور کمک به شروع کسب و کارهای کوچک و متوسط طراحی شده و پاسخگوی نیازهای کسب و کارهای بزرگ نیست.
برنامه بلند مدت: کارآفرینی مسیری است زمانبَر که مستلزم تلاش مستمر در راه موفقیت و کسب نتیجه است. از این رو، هدف مدرسه خورشید علاوه بر آموزش، پشتیبانی از کارآفرینان نو پا است که تا بتوانند در این راه گام‌های برنامه‌ریزی شده بردارند.

چرا مدرسه خورشید دانشجوی مرد نمی‌پذیرد؟
مدرسه خورشید قصد نادیده گرفتن نیمی از جامعه را ندارد. در شرایط ایده‌آل مردان و زنان همگام و دوشادوش یکدیگر کارآفرینی می‌کنند و چرخ اقتصاد جامعه را به گردش در می‌آورند. اما متاسفانه تا کنون موانع متعددی از مشارکت مساوی زنان در عرصه کارآفرینی جلوگیری کرده است. امروزه زنان ۶۰ درصد کار دنیا را به دوش می‌کشند در حالی که ۷۰ درصد فقیران دنیا را تشکیل می‌دهند. کارآفرینی زنان نه تنها اقتصاد جامعه را یاری می‌دهد، بلکه برای نسل‌های پس از ما، آینده‌ای روشن‌تر ترسیم می‌کند. به همین دلیل، در حال حاضر مدرسه خورشید مصمم است که تمامی منابع و نیروی خود را بر برگزاری دوره‌های آموزش کارآفرینی برای زنان متمرکز کند. با این وجود مدرسه خورشید از حضور پر رنگ و موثر مردان در وبسایت مدرسه استقبال می‌کند و امیدوار است که در آینده شرکت در دوره‌های آموزشی را برای عموم آزاد سازد.

مدرسه خورشید شامل چه بخش‌هایی است؟
مدرسه خورشید متشکل از دو بخش است:
۱. دوره‌های آموزشی: که شما می‌توانید با مراجعه به صفحه «کلاس‌های ما» ثبت‌نام کنید.
۲. وبسایت خورشید: که شما می‌توانید با توجه به علاقه و زمینه کسب و کارتان در بخش‌های زیر فعال باشید:
- تالار اعلانات: فضایی برای به بحث گذاشتن پرسش‌ها، موضوعات و ایده‌های مختلف کارآفرینی
- وبلاگ: ویژه فارغ‌التحصیلان دوره‌های مختلف مدرسه خورشید و فضایی برای نوشتن مطالب، مشاهدات و تجربیات در حوزه‌های مختلف کارآفرینی.